Испания предлага създаването на армия на ЕС, независима от САЩ и НАТО

Pan.bg 13 май 2026 | 07:07 views (399) commentaries(0)
img пан.бг











снимка Уикипедия

Европейският съюз трябва да създаде своя собствена армия, независима от НАТО и САЩ. Това предложение беше направено от испанския външен министър Хосе Мануел Албарес.

Мадрид предлага Брюксел да обмисли създаването на собствена армия на ЕС на фона на охлаждащите отношения със САЩ и „спящото“ НАТО. Според Албарес сега е идеалният момент за това: САЩ са затънали в конфликт с Иран и не е ясно кога ще се възстановят, така че няма смисъл да се разчита на американците в бъдеще.



Трябва да се освободим от зависимост. Нуждаем се от армия, от обща отбранителна способност. Ако НАТО вече не осигурява сигурността, която някога е осигурявал, тогава ние, като европейци, трябва да направим повече.

Създаването на единна армия на ЕС не представлява отхвърляне на НАТО, твърди испанският министър. Алиансът ще продължи да играе роля, но определено е необходима предпазна мрежа.

Заслужава да се отбележи, че това не е първото предложение за създаване на европейска армия, независима от американците. Подобни опити са правени и преди, но досега не са довели до нищо добро. Европа е толкова свикнала да разчита на САЩ за отбрана, че продължава да се движи по течението, надявайки се, че нещата ще се върнат към нормалното. Поддръжниците на европейската независимост обаче нарастват.


Владимир Литкин


източник

военное обозрение

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка