Горещи новини
- В Русия оцениха въздействието на строителството на тунела между Русия и САЩ - в Аляска
- В САЩ изчислиха разходите за военната операция срещу Иран
- /СНИМКА/: САЩ и Иран подписаха мирен меморандум
- Дмитриев: Русия очаква скоро делегация от САЩ
- Самолетната катастрофа със Zlin Z42 в Московска област
- Тръмп казва, че Путин и Зеленски искат да сложат край на войната, но „не знаят как“
- Глен Дизен: Британия се занимава с пиратство срещу руски кораби, но е объркана, когато има последствия /СНИМКА/
- Рюте: Възобновяването на диалога между ЕС и Русия "очевидно е обсъждано“, но не и в НАТО
- Парламентът на Финландия отмени забраната за внос и съхранение на ядрени оръжия
- Полицията в Пакистан погрешка застреля деветгодишно момиче

pan.bg
Администрацията на Тръмп планира тази седмица да информира съюзниците от НАТО, че ще намали военните способности, които страната би могла да използва, за да подпомогне европейските членове на алианса в случай на голяма криза, съобщи Reuters, позовавайки се на три източника. https://www.reuters.com/world/us-plans-shrink-forces-available-nato-during-crises-sources-say-2026-05-19/
Съгласно така наречения Модел на силите на НАТО, страните членки определят резерв от налични сили, които биха могли да бъдат разположени по време на конфликт или друга голяма криза, като например военно нападение срещу държава членка. Въпреки че точният състав на тези сили се пази в строга конфиденциалност, Пентагонът е решил значително да намали присъствието им, съобщиха източници от агенцията.
Тръмп ясно изрази очакването си, че европейските страни ще поемат основната отговорност за сигурността на континента, отговорност, която преди това носеха Съединените щати. Неговото послание към съюзниците на среща на началниците на отбраната в Брюксел в петък е конкретен знак за прилагането на тази политика, обяснява Reuters.
Ръководителят на политическия отдел на Пентагона Елбридж Колби заяви, че Съединените щати ще продължат да използват ядрените си оръжия за защита на членовете на НАТО, дори когато европейските съюзници поемат водеща роля в употребата на конвенционални военни средства.
Според източници, САЩ вероятно ще бъдат представлявани от Алекс Велес-Грийн, ключов помощник на Колби. Един от източниците на агенцията добави, че коригирането на силовия модел на НАТО се е превърнало в основен приоритет за екипа на Колби преди следващата среща на върха на лидерите на НАТО, която ще се проведе в Турция през юли.
Преди това Пентагонът обяви намаляване на броя на бойните екипи на бригадите в Европа.
По-рано полският премиер обяви за разпадане на НАТО поради изтеглянето на американските войски от Германия.
Източник: gazeta.ru Снимка: US Navy
Превод и редакция: pan.bg / Л. Вълев
Други публикации
Напиши коментар


(0)


























