CNN: Сенатът на САЩ одобри законопроект, ограничаващ военните правомощия на Тръмп

Pan.bg 20 май 2026 | 07:47 views (297) commentaries(0)
img
pan.bg

Сенатът на САЩ одобри законопроект, ограничаващ военните правомощия на президента Доналд Тръмп, съобщава CNN. https://www.cnn.com/2026/05/19/politics/live-news/todd-blanche-testimony-trump-administration?post-id=cmpd5wpgh00053b6r67g1qgc3

Документът задължава американския лидер да координира всякакви военни действия с Конгреса на САЩ.

Инициативата беше подкрепена от 50 сенатори, докато 47 гласуваха против. Мнозинството от демократите и четирима републиканци гласуваха в подкрепа на законопроекта, докато мнозинството от републиканците и един сенатор демократ гласуваха против него.

Предишните седем опита за приемане на документа бяха неуспешни. Законопроектът беше подложен на гласуване за първи път през 2025 г. след ударите на САЩ по иранските ядрени съоръжения.

Ден преди това Тръмп обяви, че Вашингтон е отложил удара срещу Иран, който беше насрочен за 19 май. Той каза, че лидерите на Катар, Саудитска Арабия и ОАЕ са се обърнали към него с това искане, вярвайки, че преговорите с Техеран могат да доведат до сделка. Тръмп също така инструктира Пентагона да остане готов за „пълномащабна офанзива“, ако не бъде постигнато споразумение.

На 9 май руският президент Владимир Путин нарече конфликта между Иран и САЩ много сериозен и сложен.

По-рано Ванс заяви, че САЩ не искат да останат завинаги заседнали в Иран.

Източник: gazeta.ru Снимка: J. Scott Applewhite/AP

Превод и редакция: pan.bg / Л. Вълев

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка