Bloomberg: Мерц иска да събере европейските лидери преди срещата си с Тръмп на срещата на върха на НАТО

Pan.bg 02 юни 2026 | 14:00 views (213) commentaries(0)
img
пан.бг









Уляна Кричковская, Анастасия Проц — 1 юни, 18:29 ч.

ФРИДРИХ МЕРЦ, СНИМКА: GETTY IMAGES


Германският канцлер Фридрих Мерц планира да се срещне с европейските лидери в края на юни, за да координира подхода си към преговорите с президента на САЩ Доналд Тръмп на срещата на върха на НАТО през юли.

Източник: European Pravda, цитирайки Bloomberg

Подробности: Според източници, лидерите на Германия, Франция, Великобритания, Италия и Полша планират да се срещнат в Берлин, за да формулират пакет от мерки, които ще демонстрират усилията на европейските съюзници да поемат по-голяма отговорност за своята отбрана.

Един източник твърди, че Мерц планира да покани и генералния секретар на НАТО Марк Рюте на срещата.

Според друг източник, министрите на отбраната на тези пет държави планират да проведат отделна среща в Париж на 12 юни, за да се споразумеят за обща позиция за срещата на върха на НАТО и да обсъдят командните структури в случай на по-широк конфликт в Европа.

Припомняме:

На фона на спорове със съюзниците относно Иран, президентът на САЩ Доналд Тръмп реши да изтегли 5000 американски войници от Германия.
Той също така предложи намаляване на броя на американските войски в Испания и Италия.
Съобщава се също, че Тръмп е съставил списък с „непокорни“ държави от НАТО, на които уж търси отмъщение.



източник

украинска правда

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка