Горещи новини
- NBC: Пентагонът е обезпокоен от засилено шпиониране от Израел на американски служители, в Израел отричат
- В Италия изпекоха хляб с мая от мумия на 5300 години
- Новото правителство на Унгария започна реформа на държавните медии
- Москва коментира очакванията на ЕС за руска „атака“ срещу Европа
- МТГ-Делфин представи нова концепция за среден безпилотен надводен кораб (MUSV) - Proteus 36 MLC на ХЕМУС 2026
- Меркел разкри кой може да преговаря с Русия от името на ЕС
- В Москва призоваха за унищожаване на маршрутите за доставка на компоненти за БЛА към Украйна
- SHOT: Руските ВС нанесоха масирани въздушни удари по Одеса и Черноморск /ВИДЕО/
- Демонстрация на Силите за специални операции на "ХЕМУС 2026" (ГОЛЯМА ЕКШЪН ГАЛЕРИЯ)
- Путин отказа да се срещне със Зеленски
pan.bg
Техеран свърза атаката с действията на САЩ близо до остров Кешм и в Ормузкия проток.
Корпусът на гвардейците на ислямската революция (IRGC) заяви, че е нанесъл удар по щаба на Пети флот на САЩ в Бахрейн, използвайки ракети и дронове.
В изявлението на Корпуса на гвардейците на ислямската революция се казва, че атаките срещу американската база в Бахрейн са били в отговор на американския удар по остров Кешм. Твърди се също, че след американската ракетна атака срещу ирански петролен танкер близо до Ормузкия проток, през нощта иранският флот е нанесъл ракетен удар по Panaya, кораб, свързан със САЩ и Израел.
В доклада се отбелязва, че след това САЩ са нанесли въздушен удар по комуникационна кула на Корпуса на гвардейците на ислямската революция (IRGC) южно от остров Кешм. В отговор, Иран е започнал ракетни атаки и атаки с дронове срещу американски военновъздушни бази, разположени в регионална държава, както и срещу щаба на Пети флот на САЩ в Бахрейн.
„Преди това предупредихме, че агресията ще бъде посрещната с различен и по-силен отговор и действахме съгласно това предупреждение. Потвърждаваме, че нарушаването на сигурността на Ормузкия проток ще бъде много скъпо за агресивните американски сили“, се казва в изявлението.
По-рано иранските медии съобщиха за звуци от експлозии на остров Кешм, собственост на Иран, близо до Ормузкия проток. След тези съобщения кувейтската армия заяви, че територията на страната е била атакувана с ракети и дронове.
На свой ред Централното командване на САЩ (CENTCOM) съобщи, че Иран е извършил ракетна атака срещу петролен танкер, насочващ се към остров Харг.
Източник: Anadolu Ajansı Снимка: web-cdnprod.aa.com.tr
Превод и редакция: pan.bg / Л. Вълев
Други публикации
Напиши коментар


(0)

























