Горещи новини
- ПОЛКОВНИК ЦВЕТАН СТОЙНОВСКИ: ЗЛОКОБНИЯТ ЧЕТВЪРТИ МАРТ ЗА ГЕНЕРАЛ ЖУЛЕВ
- САЩ работят ударно по супер ефективна лазерна система за ПВО
- Честит празник, мили дами от ВС! (малка фотогалерия)
- Необичайни руски самолети на ФСБ, забелязани в базата Хмеймим в Сирия
- САЩ блокираха доставката на 30 турски хеликоптера за Пакистан на стойност 1,5 млрд.
- Вместо собствния ББМ «Дозор-Б» Украйна купува същия от Полша, наречен Oncilla
- Йемен извърши 22 ракетни удара срещу Саудитска Арабия
- Ефрейтор Коева – най-точна в осмомартенски турнир в 101-ви Алпийски полк
- Американски бомбардировачи B-52H демонстрират „мощ на САЩ“ пред Иран
- Сирийската армия нанася удари по територии, контролирани от турски войски

pan.bg
Пясъците на Сахара крият много тайни под себе си, защото само преди около 6 хиляди години не е имало пустиня. Тук са растяли дървета, имало е много езера и племената, обитаващи тези места са пасяли добитък. Тук имало силни дъждове и природата не е знаела какво е суша. Но скоро всичко много се променило. Количеството на изпаренията е било по-голямо от количеството на валежите и цветущата земя се превърнала в пустиня.
Сахара. Либия. Снимка: https://forum.awd.ru/viewtopic.php?f=1333&t=74481&start=0
Сега Сахара е най-голямата пустиня на планетата. Площта й е около 8,6 милиона квадратни километра, което е почти 30% от площта на Африка. Но освен това Сахара е и едно от най-сухите места на планетата. Количеството валежи, падащи годишно, е по-малко от 50 mm. Докато на дълбочина от около 500 метра има огромно количество прясна вода, чийто обем учените оценяват на 150 хиляди кубически километра.
фото: https://cont.ws/@pilgrimxx/638874
През 1953 г. геолозите търсят нефт и се натъкват на воден хоризонт. Наречен е Нубийският водоносен хоризонт. Под слоя железен варовик има най-богатите запаси от вода, натрупани там преди няколко хилядолетия. Кой би си помислил, че в пустинята може да има такива запаси от вода.
Влекачи возят секции от бъдещата водоснабдителна система. Всяка е дълга 7 метра с тегло около 80 тона. фото: https://news.myseldon.com/ru/news/index/216274334
През 1984 г. либийският лидер Муамар Кадафи започва изграждането на уникален проект, който по-късно ще бъде наречен осмото чудо на света. Това беше амбициозен проект за доставка на вода от подземни природни резервоари от юг на север в страната. Беше необходимо да се изгради гигантски тръбопровод с диаметър 4 метра и обща дължина на всички подземни комуникации от почти 4 хиляди км. Специалистите са пробили 1300 кладенци, повечето от които са били дълбоки 500 м.
фото: https://maxpark.com/community/129/content/5630433
През 1996 г. Триполи, столицата на Либия, получава редовно водоснабдяване. Селското стопанство започва активно да се развива и в пустинята отново се появяват зелени полета. Към 2011 г. дневният воден трафик възлиза на 6,5 милиона кубически метра. Кадафи похарчил 33 милиарда долара за изграждането на тази невероятна структура. А доказаните запаси от вода се оценяват на 15 трилиона долара.
Полета в близост до оазиса
Очевидно просперитетът на Либия и цялата северна Африка не е бил включен в плановете на САЩ и МВФ и през 2011 г. в Либия избухна гражданска война. Много добре знаем как се прави това. Сега тръбопроводът е частично разрушен и е под контрола на САЩ. Някои анализатори наричат тези събития война за водата.
Източник: zen.yandex.ru Снимка: kulturologia.ru
Превод и редакция: pan.бг
loading...
Други публикации
Напиши коментар
Отдавна го писаха това, даже Кадафи е имал планове за водонснабдяване на цялата пустинна Африка, както и създаване на единна африканска валута, подобна на еврото и много други, но дойде демокрацията!