Горещи новини
- Українська правда: 95% от Луганска област е окупирана, ситуацията в Донбас е изключително лоша
- Полша не получи танкове Leopard от Германия, давайки всичките си Т-72М1 на Украйна
- Руснаците ще имат право да сключат договор за военна служба до 50-годишна възраст
- Д-р Мадлена Бояджиева: Сияещото име на Бенковски ще остане със златни букви в нашата история
- Военни експерти: Тактиката за създаване на "малки котли" в Украйна започна да носи успех /КАРТА/
- САЩ доставиха на остров Борнхолм в Дания ракети HIMARS, способни да поразят Калининград /СНИМКА/
- Кулеба съобщи за "изключително лоша" ситуация за Въоръжените сили на Украйна в Донбас
- Сърбия получи отговор от НАТО на иск за бомбардировките - Алиансът обяви съдебен имунитет
- Теч на гориво от нидерландска фрегата
- В Иран е убит полковник от КСИР

pan.bg
Туркменският лидер Гурбангули Бердимухамедов нареди да се изобрети начин за загасяне на газовия кратер в пустинята Каракум, известен още като "Портите на ада", съобщава туркменската телевизия.
Говорим за една от най-известните забележителности на Туркменистан, която сега се нарича "Сиянието Каракум".
По време на заседанието на Кабинета на министрите, което се проведе във видео формат, държавният глава даде съответно разпореждане на вицепремиера Шахим Абрахманов, който отговаря за нефтено-газовия комплекс. Бердимухамедов отбеляза, че в района на Дарваза от много години гори природен газ, който вреди на околната среда и здравето на местното население.
Освен това, както подчерта туркменският лидер, страната губи ценни суровини, които биха могли да бъдат продадени в чужбина, а събраните пари да бъдат използвани за повишаване на благосъстоянието на гражданите. В тази връзка Бердимухамедов възложи да се организират научни дискусии и, ако е необходимо, да се включат чуждестранни експерти за решаване на проблема с газовия кратер.
Тази забележителност представлява падина, разположена в пустинята Каракум, на 266 километра северно от Ашхабад близо до село Дарваза, с диаметър около 60 метра и дълбочина 20 метра, от която избухват стотици огнени езици. Тя има ръкотворен произход, но след почти половин век се възприема като природен паметник.
През 1971 г., когато на това място са пробивали кладенец в търсене на природен газ, се случило срутване. Геолозите решили да запалят газа, излизащ от дупката, надявайки се той да изгори напълно след няколко дни. Огънят обаче гори и до днес.
Източник: РИА Новости Снимка: CC BY-SA 2.0 / Tormod Sandtorv / Darvaza gas crater panorama Видео: Телеканал 360 / youtube
Превод и редакция: pan.bg
loading...
Други публикации
Напиши коментар