Горещи новини
- В БЛА "Шахед" са открити части произведени от страни партньори на Украйна
- Саакашвили: Победата на Украйна, ще върне на Грузия, окупирани от Русия територии
- ISW: Спорове в Русия - кой превзе Маринка
- Трагедия: Три влака се сблъскаха в Индия: 233 са загинали, над 900 са ранени
- Пригожин: Руското МО минира за "вагнеровците" пътища за изход от Бахмут
- The Washington Post: ВСУ започнаха разминиране преди контранастъплението
- МО на Полша обяви доставката на първата партида танкове Abrams през юни
- Моравецки: Пред нас е историческа възможност да установим един век на мир в Европа
- Кулеба е възмутен от бавното въвеждане на санкции срещу производителите на дронове и ракети в Русия
- Във видео на унгарското правителство за "мир" в Украйна Крим става част от Русия

pan.bg
Хиляди хора излязоха по улиците на Лисабон, протестирайки срещу растящите цени и настоявайки за по-високи заплати и пенсии. Повече от половината работещи в страната получават под 1000 евро на месец. Министърът на икономиката отказа да ограничи цените.
Хиляди хора излязоха по улиците на Лисабон в събота, 18 март, протестирайки срещу покачващите се цени. Най-големият синдикат, CGTP, който организира протестите, настоява португалските власти незабавно да повишат заплатите и пенсиите поне с 10 процента и да наложат таван на цените на основните хранителни продукти.
Португалия е една от най-бедните страни в Западна Европа. Според официални данни, повече от половината работещи португалци получават по-малко от 1000 евро на месец. Минималната заплата е само 760 евро. В същото време инфлацията през януари на годишна база е 8,3 на сто, а цените на жилищата в Португалия през 2022 г. са се увеличили с 18,7 на сто.
В средата на март, ръководеното от социалиста правителство Антонио Коща обяви пакет от мерки за борба с жилищната криза. Опозицията обаче смята, че от тях няма да има голяма полза, ако португалските власти продължат да привличат богати чужденци в страната, включително с помощта на въведената през октомври "виза за цифрови номади". Министърът на икономиката Антонио Коща Силва отхвърли идеята за изкуствено ограничаване на цените на храните, като каза, че най-добрият механизъм за регулиране на цените е свободният пазар.
През януари имаше и голяма учителска стачка в Лисабон. Те поискаха по-високи заплати в светлината на нарастващата инфлация и подобряване условията на труд. Учителските стачки в Португалия продължават от декември 2022 г., заради тях някои училища в страната бяха принудени временно да спрат работа.
Източник: dw.com Снимка: Patricia De Melo Moreira/AFP/Getty Images / static.dw.com
Превод и редакция: pan.bg
loading...
Други публикации
Напиши коментар