Горещи новини
- Експерт разказа какво е необходимо да се направи при падане на дрон
- /СНИМКИ/: В Херсонска област се съобщава за удари по центрове за временно настаняване
- Великият Том Джоунс стана на 83. Да го чуем ...
- Конгресът на САЩ внесе резолюция, изискваща предоставяне на ATACMS на Украйна
- Двигателят за многократна ракета ще бъде създаден в Русия до края на 2025 г.
- Съдът на ООН одобри участието на 33 държави в делото на Украйна по конвенцията за геноцид
- Разрушаването на съоръжения предизвиква напрежение на ливанско-израелската граница
- Днес Николай Цонев, бивш министър на отбраната, става на 67 години
- България ще бъде домакин на българо-американското учение „Тракийски страж – 2023“
- 6 години от гибелта на пилота на вертолет AS565MB Panther майор Георги Атанасов

pan.bg
Проектът на компания Neuralink позволява поставянето на хиляди електроди върху външната повърхност на човешкия мозък. В близко бъдеще ще започне набирането на желаещи да участват в клинични изпитвания.
Компанията за мозъчни чипове Neuralink на Илон Мъск получи разрешение за провеждане на клинични изпитания. „Имаме удоволствието да обявим, че получихме разрешение от FDA (Food and Drug Administration, Администрация по храните и лекарствата – ред.) за стартиране на първото ни клинично проучване върху хора“, съобщиха Neuralink в Twitter в петък, 26 май.
В съобщението се изразява увереност, че технологията Neuralink ще помогне на много хора. Компанията също така съобщи, че набирането на желаещи да участват в първите клинични изпитания все още не е започнало, но допълнителна информация ще бъде публикувана в близко бъдеще.
В началото на март Reuters, цитирайки настоящи и бивши служители на Neuralink, съобщи, че FDA е отказала на Мъск и компанията му искане да тестват чиповете върху хора. След това агенцията очерта десетки проблеми, които компанията трябва да реши, преди да проведе опити.
Neuralink е компанията за разработка на неврочипове на Мъск. Той ще ви позволи да предавате мозъчни сигнали чрез Bluetooth. Така с негова помощ ще може да се управлява директно компютър или смартфон. Предполага се, че приемната капсула ще бъде прикрепена зад ухото, като слухов апарат. Нишковидни електроди ще преминат от него към мозъка. Общо в мозъка се имплантират до 1500 електрода, всеки от които е четири пъти по-тънък от човешки косъм.
Според Мъск, чипът ще помогне за контролиране на хормоните, ще се справи с безпокойството и дори ще накара мозъка да работи по-ефективно. Първите тестове вече са направени върху плъхове и маймуни и са успешни, твърди предприемачът.
През декември Reuters съобщи за разследване на Neuralink по оплаквания за жестокост към животни. Служители на компанията твърдят, че тестовете върху животни се извършват набързо и водят до тяхното страдание и смърт. Агенцията получи десетки документи на Neuralink, показващи, че неуспешните тестове трябва да бъдат повторени, увеличавайки броя на животните, които са тествани и умъртвени по време на експериментите.
We are excited to share that we have received the FDA’s approval to launch our first-in-human clinical study!
— Neuralink (@neuralink) May 25, 2023
This is the result of incredible work by the Neuralink team in close collaboration with the FDA and represents an important first step that will one day allow our…
Източник: DW Снимка: Jonathan Raa/NurPhoto/picture alliance / static.dw.com
Превод и редакция: pan.bg
loading...
Други публикации
Напиши коментар