Ройтерс: Русия и Китай може да преминат към бартер в търговията от есента

Pan.bg 08 авг 2024 | 14:26 views (334) commentaries(0)
img
пан.бг








Русия и Китай може да преминат към бартер в търговията от есента - Ройтерс
Четвъртък, 8 август 2024 г., 13:21 - Артур Крижни

Русия и Китай може да преминат към бартер във взаимната търговия от есента заради проблеми с банковите плащания заради западните санкции.

Това съобщи агенция Ройтерс, позовавайки се на източници.

Двустранните забавяния на плащанията бяха на дневен ред по време на посещението на Путин в Китай през май и въпреки че се появиха заобиколни решения, като например използването на малки регионални китайски банки, чиито дейности са по-трудни за откриване от Вашингтон, проблемите с плащанията остават.

Бартерната търговия би позволила на Москва и Пекин да заобиколят проблемите с плащанията, да намалят вниманието на западните регулатори върху техните двустранни транзакции и да ограничат валутните рискове.

Русия разработва правила за бартерна търговия и руски източници казаха на Ройтерс, че Китай прави същото.

Топ мениджърът на голяма руска банка съобщи за подготовката на бартерна схема, но отказа да разкрие подробности.

Един от източниците, който работи в областта на плащанията, съобщи, че се обсъжда търговията с Русия на хранителни продукти.

Ако започне бартер между Китай и Русия, това ще се случи за първи път от 30 години, отбелязва агенцията. Подобни схеми бяха изоставени поради развитието на банковия сектор.

Бартерната търговия предлага изход от огромни проблеми с плащането както за санкционирани, така и за граждански стоки, каза източник от руското правителство.

Сертификат. Бартерът в международната търговия е директен обмен на стоки или услуги между две държави без използване на пари в брой. Тя може да бъде алтернатива на традиционната система за износ и внос, особено в ситуации, когато една от страните има ограничен достъп до чуждестранна валута или когато съществуват търговски бариери.

Ще напомним:

Банките в страните, които търгуват с Русия, все повече забавят или прекъсват плащанията, страхувайки се от вторични санкции.

Посещението на Владимир Путин в Китай миналия месец помогна за предоставянето на двете страни на алтернативи за плащане за заобикаляне на санкциите.

След въвеждането на американските санкции Московската фондова борса всъщност се превърна в "обменна точка", където китайският юан стана единствената ключова валута.

Китайските купувачи на втечнен газ искат отстъпки за товари от Русия дори от компании, които не са включени в санкционните списъци.

От 1 юли Китай засили контрола върху износа на продукти, които могат да се използват във военната промишленост на Руската федерация и стоки с двойно предназначение.

Руската "дъщеря" на китайската Bank of China спря всички операции с руски банки от 24 юни заради американски санкции.










източник
Икономическа истина.

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка