Горещи новини
- /ВИДЕО/: МО на РФ показа тренировка на щурмова групировка "Днепър"
- /ВИДЕО/: "Ланцет" унищожи САУ Caesar в Сумска област
- /ВИДЕО/: Гъска се разби в предното стъкло на летящ Боинг и рани пилота
- /ВИДЕО/: Байдън изпусна и облиза медал на церемония по награждаване
- /ВИДЕО/: Сикорски изрази съжаление, че по-рано Полша е предоставила на Украйна безвъзмездна помощ
- /ВИДЕО/: Камала Харрис счита, че Тръмп трябва да бъде лишен от правото на участие в изборите
- Руснаците изстреляха 71 БЛА над Украйна: 39 бяха свалени, още пет летяха към Русия
- В Израел задържаха заподозрени в изтичане на разузнавателна информация
- Зеленски критикува Запада във връзка с изпращането на севернокорейски войски в Русия
- Хаменей отново заплаши Израел и САЩ със "съкрушителен отговор"
pan.bg
Избухването на Марбургска треска в Руанда разтревожи световната общественост. Все още не е възможно да се овладее болестта: през последната седмица в африканската република са потвърдени 36 случая на болестта. СЗО обяви за висок риск от епидемия в региона. На глобално ниво рискът от разпространение се оценява като нисък, но не може да се изключи внасянето на болестта от пътуващи до други страни. Може ли вирусът Марбург да се появи в в друга страна и защо е опасен - в материала на Известия.
Какво се знае за вируса Марбург
• Според Министерството на здравеопазването на Руанда, броят на потвърдените случаи на марбургска треска в Руанда е достигнал 36, като 11 пациенти са починали. По-рано беше съобщено, че един потенциално заразен е напуснал страната. В Хамбург, Германия, беше задържан студент по медицина, пристигнал от Руанда, но подозренията за вируса не бяха потвърдени.
• Роспотребнадзор потвърди, че са възможни отделни случаи на заболяването в Русия, но според него, разпространението на вируса няма да се случи. Епидемичната обстановка е под постоянен контрол, служители на ведомството наблюдават на ГКПП през държавната граница.
• Марбургският вирус принадлежи към семейството на филовирусите, подобно на неговия близък роднина, причинителят на треската Ебола. Болестите имат сходни симптоми, което затруднява диагностицирането. Заболяването, причинено от вируса Марбург, е открито за първи път през 1967 г. в Белград, както и във Франкфурт и Марбург, Германия. Вирусът дойде в Европа с лабораторни животни - африкански зелени маймуни, изнесени от Уганда.
• Естествени носители на вируса са плодоядките Rousettus – наричани още нощни плодоядки или прилепчета. Вирусът се предава от животни на хора в резултат на дълъг престой в пещери и мини, където живеят плодови прилепи. Следователно, огнища се появяват по-често в местообитанията на тези животни: Ангола, Уганда, Кения и Конго.
Каква е опасността от вируса Марбург
• Марбургската треска е смъртоносна болест. Най-голямото огнище на болестта в цялата история на наблюдението на СЗО е регистрирано в Ангола през 2005 г. Тогава от 374 заразени починаха 329 пациенти, смъртността беше 88%.
• Можете да се заразите с вируса чрез увредена кожа или лигавици, предава се и чрез биологични течности или замърсени с тях повърхности и материали. Поради това лекарите често се заразяват от пациенти. Повече от 70% от заболелите от сегашното огнище на марбургска треска в Руанда са здравни работници. Биоматериалът, който се взема за анализ, също е опасен, така че изследванията се извършват в специализирани лаборатории.
• Заболяването е трудно за диагностициране: от момента на заразяване до първите симптоми минават от два до 21 дни. В този случай човек може да зарази други, включително домашни любимци, дори преди да се появят признаци на заболяването. Основните прояви са подобни на клиничната картина на други инфекции: висока температура, главоболие и мускулни болки, болки в корема, гадене, повръщане, диария. Днес има тестова система за диагностициране на заболяването. Вирусът може да бъде открит чрез кръвен тест или PCR.
• Няма антивирусни лекарства за лечение на Марбургска треска. СЗО препоръчва поддържащи грижи и симптоматично лечение, както и антивирусни лекарства, използвани за ебола. Колкото по-рано пациентът получи медицинска помощ, толкова по-големи са шансовете му за излекуване.
• Няма ваксина срещу вируса, но фармацевтичните компании разработват такива лекарства. През 2020 г. Европейската агенция по лекарствата даде разрешение за пускане на пазара на ваксините Zabdeno и Mvabea, разработени срещу вируса Марбург. А в началото на октомври тази година правителството на Руанда заяви, че е готово да започне клинични изпитвания на ваксини през следващите няколко седмици.
Как да се предпазите от инфекция
• При констатирано заболяване пациентът се изолира , а контактните с него се поставят под медицинско наблюдение за 21 дни. Препоръчва се да се изключи всякакъв пряк контакт със заразени хора, а при грижи за пациентите да се използват лични предпазни средства - ръкавици, маски, защитно облекло и редовно да се мият ръцете.
• Преболедувалите се съветват внимателно да спазват правилата за лична хигиена и да избягват незащитен секс в продължение на 12 месеца от началото на симптомите или до получаване на два отрицателни резултата от изследването за Марбург вирус. СЗО предупреди за възможността от повторно заразяване с вируса: описани са случаи на инфекция чрез семенна течност до седем седмици след възстановяване.
• СЗО предоставя също препоръки за погребението на жертвите на Марбургска треска. Това трябва да се направи възможно най-скоро; също така е важно да се изключат ритуални действия, които могат да представляват риск от инфекция за другите. Включително - да се изключи пряк контакт с починалия .
Източник: iz.ru Снимка: ИЗВЕСТИЯ/Сергей Лантюхов
Превод и редакция: pan.bg
Други публикации
Напиши коментар