Горещи новини
- Руснаци нанесоха ракетен удар по Печенихи: 10 души са убити, 18 са ранени
- Медии разкриват тайна среща на Тръмп с представители на Кремъл в Санкт Петербург
- САЩ ще изпратят бронирани машини Bradley на Украйна без някои компоненти
- Euractiv: САЩ може да позволят на европейски пускови установки да изстрелват американски ракети
- The New York Times: Украйна е използвала сателитни снимки срещу Русия преди 2022 г.
- МО РФ: Руската армия освободи Ореховатка и Красноподолие в ДНР
- Експлозия разтърси финландски завод близо до руската граница
- Министърът на околната среда на ФРГ пристигна в Киев с потенциални инвеститори
- Италия не вижда руско участие в експлозията в отбранителен завод до Рим и връзка с инцидентите в България
- НОВА ТВ: Софийско и Пернишко са задимени заради огромен пожар на границата ни със Сърбия
Източник:Музей на авиацията - Крумово
????Днес отдаваме почит към паметта на капитан Павел Лазаров Павлов, загинал на 10 декември 1943 г. по време на третата атака на съюзническата авиация над София.
????Ятото му е вдигнато по тревога, за да пресрещне американските летящи крепости „Либърейтър“, прикривани от изтребители П-38-Г „Лайтнинг“. Противникът е с числено превъзходство в съотношение 3 към 1. Във въздушния бой капитан Павлов, увлечен в преследването, попада в кръстосан огън. Машината му е простреляна, става неуправляема и се разбива край село Одраница, Трънско.
????Павел Павлов е роден на 25 декември 1911 г. в с. Тръстеник, Плевенско. През 1936 г. завършва Военното на Н.В. училище с 55-и „Тракийски випуск“. Произведен е в звание подпоручик-летец. Служи на летище Казанлък, след което постъпва в изтребителната школа в Карлово. През 1939 г. е изпратен на специализация в Полша. В град Люблин го заварва нападението на Германия над Полша и окупацията на източните й територии от Съветския съюз.
Пленен от съветските войски, той е издирван от Министерството на войната и правосъдието. Освободен е и се завръща в България.
????През 1943 г. е назначен за командир на 652-ро ято, въоръжено с френските самолети Девоатин-520. Посмъртно е произведен в чин майор.
Други публикации
Напиши коментар


(0)


























