Бойко Борисов: Аз, престъпен елемент? Чувате ли се какво ме питате?

Pan.bg 10 фев 2013 | 09:47 views (2803) commentaries(0)
img Със съкращения - Интервю на Валерия ВЕЛЕВА за досието „Буда“, неговите автори и обекта
Пълният текст тук:

http://temadaily.bg/publication/7762-%D0%91%D0%BE%D0%B9%D0%BA%D0%BE-%D0%91%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%B2:-%D0%90%D0%B7-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D1%81%D1%82%D1%8A%D0%BF%D0%B5%D0%BD-%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82-%D0%A7%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B5-%D0%BB%D0%B8-%D1%81%D0%B5-%D0%BA%D0%B0%D0%BA%D0%B2%D0%BE-%D0%BC%D0%B5-%D0%BF%D0%B8%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B5/

-Как ще коментирате, г-н премиер, новите документи от Делото за оперативно наблюдение (ДОН), според които е изработен план да бъдете следен заради съмнения за престъпна дейност или за съпричастност към престъпни групировки?

-Това е повече от ясно за всеки, който малко се е занимавал с оперативна дейност - че ако искаш да знаеш какво прави Симеон Сакскобургготски или Тодор Живков, няма по-добър начин от този - следиш човека, който е най-близо до него.

-Добре, но и Симеон Сакскобургготски, и Тодор Живков не са смятани тогава за престъпници, та службите да ги следят?

-А как да стигнат до тях! Представяте ли си сега да излезе, че е следен Симеон по това време?

-Но вие поемате охраната на Симеон много по-късно, в средата на 1997-а. Към датата на регистрацията на ДОН (12.02.1997 г.) вие сте само с Тодор Живков.

-Да, но вече бяхме направили контактите и със Симеон.

-А защо трябва да се търси за вас „приоритетна престъпна ориентация”? -

-Ами, за да могат да включат СРС-та, да могат да ме следят, а оттам и тях, те трябва да направят такова дело. Защото са искали да знаят всичко. Аз например съм водил Иван Костов при царя.

-Искате да кажете, че през февруари 1997-а вие сте установявали контакти между царя и Иван Костов?

Юндола, 22 май 1995 г. Бойко Борисов охранява Тодор Живков.

-Не, по-късно, но тогава вече имаше комуникации. А с Тодор Живков тогава се биеха като бесни и Първанов, и Жан Виденов. Аз водех Тодор Живков на Юндола...

-Помня, аз съм отразявала като репортер тези събития. Посещението в Юндола беше на 22 май 1995 г.

-Как да хванат неговата дейност, ако не ме следят.

-Добре, следят ви, но защо слагат „да се установи съпричастността на Борисов към мощните икономически групировки? Значи са засекли ваши връзки с тях?

-Не знам. Питайте тези, които са я направили. Неслучайно я пускат сега, месец след като умря Спас Спасов (началникът в ЦСБОП, който я утвърждава с резолюция - б.а.). Я проверете колко доноси има организирани срещу колко много хора. Включително и към Вежди Рашидов, към кой ли не. Те така се прикриваха, за да могат да контролират политическите процеси. Каква престъпна дейност съм имал аз!

-Не знам, но определението, че премиерът на България е бил следен преди 15 години заради „престъпната си ориентация“, в момента е ужасно за имиджа на България?

-Ами то за това се прави, нарочно, за да се злепоставя човек. И за това е и скалъпено по този начин навремето.

-Но едва ли през февруари 1997-а някой е знаел, че вие ще станете премиер?

-Хайде бе!

-Шегувате се! Тогава сте били шеф на охранителна фирма, никой не е подозирал, че ще влезете в политиката, дори и самият вие.

-Разбира се, че знаех. Още тогава те виждаха, че аз имам огромен потенциал. И тези хора, които работят с мен, видяха оперативни интереси.

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка