Горещи новини
- ГОРЕЩО: Парадът за 6 май ще бъде открит от вертолет Ми-17 с националния флаг, ескортиран от 2 вертолета AS532AL Cougar
- ГОРЕЩО! Прeзидентът Владимир Путин обяви 3-дневно примирие за 9 май 2025 г.
- Търговската служба на САЩ и Американската търговска камара гостуваха на Морско училище
- ВА „Г. С. Раковски“: Връчване на удостоверения на специализанти във факултет „Командно-щабен“
- НВИМ ПРЕДСТАВЯ ТРЕТА КНИГА ОТ ПОРЕДИЦАТА „БЪЛГАРСКИТЕ ГЕНЕРАЛИ 1878 – 1946“
- Armymedia.bg: Участието в натовски учения мотивира войника
- Armymedia.bg: Благотворителна инициатива на служители от личният състав на Военно окръжие II степен-Ловеч за опазване на паметника-чешма на загиналите във войните
- Otbrana.com: Бригаден генерал Божидар Бойков ще командва парада на 6 май
- Otbrana.com: Книга за 69 български генерали, участвали в 5 войни, представят утре
- Президентът Румен Радев ще участва в 10-ата Среща на върха на Инициативата „Три морета“ във Варшава

Министерството на отбраната има план как да осигури физическата сигурност на разузнавачите зад граница и същевременно да запази възможностите на военното разузнаване, съобщи военният министър Аню Ангелов във вторник.Планът е изготвен от служба "Военна информация" към МО и подлежи на изпълнение, добави Ангелов.
В края на миналата година управляващите изненадващо се съгласиха с предложението на Синята коалиция да отпадне параграф 12 от преходните и заключителни разпоредби и на Закона за досиетата и да се проверяват за принадлежност към службите на комунистическата държава всички заемащи или заемали длъжност началник на отдел или началник на сектор в цивилното и военното разузнаване след 16 юли 1991 година.
Изявления на министъра на отбраната Аню Ангелов по-рано този месец обаче потвърдиха разнобоя в управляващата партия по въпроса за осветяването на кадрите на бившата ДС по горните етажи на разузнаването. Той заяви, че "има проблеми, но се стараем да бъде чут гласът на шефовете на служби, които носят абсолютна отговорност" и се надява "да бъде направено нещо, за да се защити националната сигурност и източниците на информация, които в голямата си част не са български граждани".
Военният министър отказа да посочи колко военни разузнавачи са прибрани в България предвид промените в Закона за досиетата.
Вицепремиерът и вътрешен министър Цветан Цветанов вече отхвърли възможността за нова законова редакция, като обясни, че законът дава възможност на комисията по досиетата да не оповестява публично документи, които застрашават националната сигурност. Според чл. 32 от Закона за досиетата не се разкриват документи, чието разкриване би увредило интересите на България в международните отношения или би създало сериозна опасност за живота на дадено лице. За целта шефовете на службите трябва да внесат предложение в комисията, която да прецени как да постъпи. Документите, които не се разкриват, се съхраняват в специален архивен фонд.
Аню Ангелов обаче не смята, че тази възможност е от полза, тъй като ще бъдат обявени имената на служителите.
"На която и да е контраразузнавателна служба в чужбина не е необходимо да има достъп до архива на съответната комисия, за да прочете тия документи и да си направи изводите. Те са били наблюдавани по всяко време, когато са били зад граница, всяка контраразузнавателна служба прави това, включително и българската. Така че за тях са ясни и контактите, които има този човек и е имал в минало време. Следователно мога да кажа, че този член 32 е за вътрешна консумация, т.е. вие, аз съответният офицер няма да може да отиде да си прочете досието и да види какви документи има в него", каза военният министър във вторник.
Други публикации
Напиши коментар