Горещи новини
- Руската армия завърши разгрома на ВСУ в района на Курск: Как бойците освободиха региона /ВИДЕО/
- При взрив в пристанище в Южен Иран загинаха четирима души, 516 са ранени /ВИДЕО/
- САЩ намаляват подкрепата за киберсигурност за Украйна
- Три бургаски пристанища получиха престижнното еко отличие "Син флаг"
- Отборът на 61-ва Стрямска механизирана бригада е победител в шампионата по тактическа стрелба в динамични условия на Сухопътните войски
- В 61-ва Стрямска механизирана бригада се проведе заключителния етап от подготовката на ученици от клуб „Приятели на армията“
- Семинар за разпознаване и предотвратяване на заплахи, насочени към военни обекти, организира Служба „Военна полиция“
- Министърът на отбраната Атанас Запрянов и посланикът на Словения Н. Пр. Наташа Бергел обсъдиха възможностите за сътрудничество в областта на отбраната
- Министърът на отбраната Атанас Запрянов и председателят на Софийски форум за сигурност Йордан Божилов подписаха Меморандум за сътрудничество
- Агенцията за бежанците на ООН намали помощта за украинците

Българският президент Росен Плевнелиев и лидерът на опозицията Бойко Борисов често проявяват характерна и за двамата слабост – увличат се в празнословие и непремерени приказки по важни въпроси.
По повод кризата в Украйна и двамата се обявиха за "стриктна европейска политика" срещу Москва. От позицията на "ястреби" и за да се харесат добре известно на кого, те в един глас заявиха, че "сме готови да защитаваме нашите ценности и да забравим калкулациите". Дешифрирано на един по-разбираем език "да забравим калкулациите" означава да оставим на втори план националните интереси и да следваме зададения ни курс. Защото ако Русия предприеме реципрочни мерки, България ще пострада най-много. Почти сто процента от енергоносителите – от нефта и газа – до ядреното гориво, купуваме от Русия. Идеята за диверсификация на енергийните източници е прекрасна, но все още е далеч от реализация. Не са изградени конекторните газови връзки със съседите. Туристическият бизнес също ще понесе сериозни щети. Военният министър Ангел Найденов напомни, че сериозно потърпевша ще бъде и армията. От истребителите – за нови все не достигат пари, до танковете, почти цялото ни въоръжение е руско. Същото се отнася и до военно-ремонтните заводи, които са пригодени да работят с руски машини и техника.
Има още много причини – чисто прагматични, с оглед бъдещето на страната ни, за коeто няма съмнение, че ще бъде в европейското семейство, позицията на България да не се свежда до едностранното "за" или "против" санкции срещу Русия. Дипломацията не използва категоричните и еднозначни преценки и в най-заплетените и сложни ситуации. За това напомни бившият еврокомисар Гюнтер Ферхойген, който заяви: “На базата на убеждението си, че в Украйна става дума за демократична революция Западът е застанал еднозначно на страната на опозицията”. Благодарение на това водеща роля в протестите пое партия “Свобода”, която бе включена в управлението. А това бе фатална грешка – убеден е Ферхойген. “Във властта бяха допуснати истински фашисти, ръководени най-вече от омраза – към евреите, към поляците и не на последно място към руснаците”.
Такава е оценката на известния политик, изиграл важна и позитивна роля за приемането на България в ЕС. Плевнелиев и Борисов сигурно са информирани за нея. Но те поддържат безусловно “стриктната европейска политика”, която така и не могат да разберат, затова реакциите им са първосигнални. Но в България има и други мнения и политики по украинския възел. "Не е достатъчно да бъдем резервирани към налагането на икономически санкции, трябва да поддържаме позицията такива санкции да не се налагат, тъй като те ще доведат до икономически последствия за страните на ЕС и ще засегнат реализацията на важни енергийни проекти". Това е позицията на БСП, с която се отдава приоритетно значение на постигането на трайна стабилизация в Украйна и недопускането на нови прояви на насилие. Още повече, че последствията в България от влошаване на ситуацията в Украйна ще са по-тежки от тези за други страни в ЕС. БСП заявява, че не приема подкрепата от външни сили на екстремистки групи в Украйна при смяната на властта. И е твърдо срещу "засилването на крайни националистически, крайно десни и неофашистки групи в Украйна".
Тази декларация бе прочетена от заместник-председателя на на парламентарната група на Коалиция за България след като Консултативния съвет за национална сигурност при президента, в началото на седмицата, не успя да формулира ясна национална позиция. И участниците в него останаха между "за" и "против" намирането на политическо решение на сложния международен проблем възникнал след референдума в Крим. Преди това партия "Атака" поиска парламентът да обсъди два проекта за решение - за признаване на референдума в Крим и резултатите от него и против налагането на санкции срещу Руската федерация от ЕС и за неучастие на България в прилагането им. Предложението на националистите беше отхвърлено. И така българските политици отново остават разделени по най-важните въпроси на деня, от които зависят националните интереси.
Цялото: http://bulgarian.ruvr.ru/2014_03_27/Otvd-ednoznachnoto-za-ili-protiv-7244/
Други публикации
Напиши коментар