Горещи новини
- Руснаци нанесоха ракетен удар по Печенихи: 10 души са убити, 18 са ранени
- Медии разкриват тайна среща на Тръмп с представители на Кремъл в Санкт Петербург
- САЩ ще изпратят бронирани машини Bradley на Украйна без някои компоненти
- Euractiv: САЩ може да позволят на европейски пускови установки да изстрелват американски ракети
- The New York Times: Украйна е използвала сателитни снимки срещу Русия преди 2022 г.
- МО РФ: Руската армия освободи Ореховатка и Красноподолие в ДНР
- Експлозия разтърси финландски завод близо до руската граница
- Министърът на околната среда на ФРГ пристигна в Киев с потенциални инвеститори
- Италия не вижда руско участие в експлозията в отбранителен завод до Рим и връзка с инцидентите в България
- НОВА ТВ: Софийско и Пернишко са задимени заради огромен пожар на границата ни със Сърбия
Дали и Бойко Борисов няма да изпрати подобно искане до същия адресат?
Според източници на ПАН.БГ португалските ВВС са и политически най-приемливият партньор на България за временно поемане на ангажиментите по "Ер Полисинг"-а.
Румъния трудно поддържа в момента своите ангажименти, а до влизането в пълна експлоатация на закупените от румънските ВВС 12 броя F-16 MLU и пълното обучение на пилотите за тях ще има поне още година.
Вариантите свързани с ангажименти от други държави, ще предизвикат сериозна реакция от българските патриотични партии и могат да разклатят крехката управленска коалиция.
Броени месеци остават до пълното приземяване на родните МиГ-29, на които се крепи и "Ер Полисинг"-а, и въздушният суверенитет на Република България.
Подръжката, резервните части и ремонтът на МиГ-29 стават все по-невъзможни. Не защото липсва желание от страна на МО и ВВС, а защото страната ни е подписала съответните документи за ембарго в ЕС на руски стоки с двойна употреба, предвид украинската криза. Получената от ЕС Директива се изпълнява от Междуведомствената комисия за контрол на търговията на специална продукция към Министерството на икономиката, която едва ли би разрешила търговия с Русия в ущърб на ЕС. И второ - самата Русия е предприела реципрочни действия и едва ли ще се чувства комфортно да поддържа бойни самолети на държава, чийто министри я заклеймиха като враг и агресор и е част от антируския блок. Тези факти за огромно съжаление правят прекрасния изтребител МиГ-29, все по-ненужен за българските ВВС.
Спешно, незабавно, светкавично - и това вече са слаби думи, трябва да се търси вариант за замяната му.
Да, най-вероятно Португалия да поеме част от задълженията ни по "Ер Полисинг"-а.
Да, най-вероятно след поредните учения американските ВВС да оставят, както миналата година, в "задоволно продължителен период", свои изтребители, които да решат инкогнито въпроса ни с националния въздушен суверенитет, но това ще маргинализира българските ВВС и тяхната 103 годишна история.
Добре е парите за ремонт на МиГ-29 да се пренасочат като стартови за друг боен самолет. Задача над задачите за българския министър на отбраната Ненчев е да направи искане до Министерския съвет за финансово осигуряване на покупката на нов боен самолет. Да се пристъпи към директни преговори, защото експертизата е правена вече няколко пъти през последните десет години и шефът на експертната група по съвпадение е и сегашен командир на българските ВВС - ген. майор Румен Радев.
По-добре би било през месец май Народното събрание да гласува НЕИЗБЕЖНОТО искане за португалски F-16 MLU (или от други държави) за общи патрулни мисии, заедно с решението за закупуването на нов български боен самолет. Така след две години в рамките на това правителоство е възможно България отново да възвърне въздушния си суверенитет и да поеме натовските си ангажименти. А за тези 2 години като нямаме пари за собствената си армия, ще плащаме 2 пъти повече на чужда да пази въздушните граници на страната ни.
Други публикации
Напиши коментар


(23)



























....ще плащаме 2 пъти повече на чужда да пази....Айде да видим дали ще е само 2 пъти или ще надхвърлим 4 пъти.
За 100 години бълг. военна авиация през 2012г. уточнихме, че "състоянието й е критично". За миналата год. може да се приеме, че е "плачевно". Как може да се определи моментното й състояние?
И какво точно толкова много ще плащаме!?
До #3
Ще разбереш като ти вдигнат данъците осигуровките и ти отрежат заплатите, порциона и сума други придобивки.
За справка провери колко плащат Естония, Литва, Латвия. И това ще са пари от и без това продънения военен бюджет.
Миналата година авиацията ни беше на границата на пропастта, а сега е голяма крачка напред. И лети със страшна сила, НО НАДОЛУ!
Най-точното определение за състоянието на авиацията ни е КОНТРОЛИРАНА КАТАСТРОФА.
И не ме е яд толкова че е катастрофа, а че е контролирана т.е. УМИШЛЕНА.
Огън,
служба не остана!
Който не иска да храни своята армия, ще храни чужда.
Na men nadejdata mi e v Korektora!
Toi 6a far4i a Kr Dimitrov 6a go obslujva!
MIG 6te e samoleta a Cyber 6te e naso4va4a!
Kleta majka Bulgaria 6te e spasena!
Дядо Йоцо да каже нещо по въпроса. Нали съм малък заядливко. Да го каже ей така, за успокоение поне.
до 8
Че си заядливко, заядливко си, и то не малък. :)
С теб говорихме през месец юни кой ще ни пази небето. Сега сме още март.
както се вижда борбата продължава, за съжаление с променлив успех. Но надежда винаги има. Може от 16 милиарда да отделят някой лев.
А на министъра хич не му е лесно. Всичко него чака. И работещите пенсионери, и ДЩР-та му са на главата, всичко него чака. Явно не му е до някакви "дребни" проблеми като МиГ-29.
Но цяла България него гледа.
До #7 3-буквен поздрав за крктр
abe КАРУЦАРЮ НЕГРАМОТЕН НЕКАДЪРЕН ПРОСТ.
Я кажи кой ти го написа този коментар, а ти после цяла нощ си го преписвал.
Сигурно си се ИЗЛКЕЛИФЕЩИЛ ОТ ЗОР и МЪКИ БЕЗДАРНИКО БЕЗМОЗЪЧЕН.
"'Тези факти за огромно съжаление правят прекрасния изтребител МиГ-29"'
Ето, пак се продължава със заблудата! Затова закъсняваме с избора на нов изтребител, вече 10 години! Да , бил е добър преди 20г. и сега може би е добър като самолет, ама дали отговаря на съвремените бойни възможности без модернизация?! Та дори и руснаците си ги модернизираха преди години.
Айде, айде, голяма вълна кой ще лети - 4 мига или 4 португалски Ф-а. Вече сме 6,9 млн. щото 1,5 млн трайно са на ЗАПАД, и може би 100-200 човека на Изток. Та това по спора МиГ или Ф или каквото и да е друго, но западно. В Европа сме били и там ни е мястото. Който иска в Раша - прав му път, ще го приемат с отворени обятия. Дано се приключи най-после със сагата МиГ-21/29 в България.
До #11 Oги
Ами отколко години се говори за модернизация , но само на джуки, а не се прави ?
Да бяха ги модернизирали, па пак да се купуват нови после.
Поляците как действаха.
Някой беше казал :
" Като желаеш нещо, намираш начин да го постигнеш. Като не го желаеш намираш оправдание за да не го постигнеш."
А защо Португалстите ВВС а не Турските, все пак те са ни пазили 5 века ?
Още сме само в началото на края на падението. Още МНОГО може да се постигне с мин. Мека Мара, с подчертана склонност към държавна измяна и всякакъв вид проституция.
не е важно, кой ще ни пази суверенитето
важнот е авиаторите да взимат летателни
не е важно, кой ще лети
важното е ген. попов да е авиатор прв. клас
ба си богатата държава
Номер 16, пък и за всички други (в т.ч. и аз), една мисъл на Иво Сиромахов: "Най-умните хора в България са неуспелите. Постоянно дават акъл на успелите".
Ех, смях и смях ...Двигателите за МИГ-29 били "за ембарго в ЕС на руски стоки с двойна употреба". Интересно на какво друго може да се постави такъв двигател. Може-би на магарешка каручка...
Къде отидоха парите дадени от НАТО в предприсъединителното споразумение..... Защо не оставихте тогава за ремонт на МИГ и др. превъоражаване. Не ревете сега, че няма пари, ами ОБЕСЕТЕ тогавашните политици, които ги откраднаха.
Румъния търси да закупи още 12 самолета най-вероятно F-16, желае да има поне две ескадрили и много умно иска португалски специалисти, за да се възползват от тях за допълнително обучение на своите кадри. Каквото и да се каже хората имат политики и си ги гонят, а ние?
Честит 8 март мили жени!
Коректор, и на теб!
Честит 8 март на всички жени!
Благодарим ви, че ни търпите! :)
Може да не го показваме понякога, но ние си ви обичаме!
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2015/04/09/2509915_voennite_mechti_struvat_miliardi/?ref=rss