Горещи новини
- На изток ВС на Украйна унищожиха повече от 200 единици руска техника
- ВС на Укрйна разрушиха понтонен мост
- Сблъсък във въздуха на два изтребителя Rafale по време на авиошоу, пилотите успяват да ги приземят
- 21-24 май: Ветроходна регата Varna Channel Cup
- Бивш военен съветник на Меркел: 100 милиарда евро за Бундесвера не са достатъчни
- Байдън: САЩ са готови за всякакви военни тестове на Северна Корея
- СЗО обсъжда маймунската шарка в Женева и призовава за действия срещу разпространението на вируса
- Зеленски анонсира закон за специален статут на полските граждани на територията на Украйна
- /ВИДЕО/: Зеленски присъди на полски град званието „град спасител“
- Офицер от елитните части на Иран е застрелян в Техеран

Източниk: /Поглед.инфо/
Исканията на Русия за гаранции за сигурност към САЩ и НАТО включват изтегляне на войски и оръжия от чужди държави, включително от България и Румъния. Това се посочва в отговора на руското външно министерство на въпроси на медиите, публикуван на сайта на агенцията на 21 януари.
„Говорим за изтегляне на чуждите сили, техника и въоръжение и други стъпки, за да се върнем в конфигурацията от 1997 г. на територията на страни, които не са били членки на НАТО към посочената дата. Те включват както България, така и Румъния“, казаха от министерството.
Миналия декември Министерството на външните работи публикува проекти на споразумения със САЩ и НАТО за гаранции за сигурност на Русия.
Те посочват задължението на алианса да изключи по-нататъшно настъпване на изток и да откаже да разположи оръжейни системи, които заплашват Русия извън страните, където са били през 1997 г. (тоест до подписването на акта Русия-НАТО, който предвижда забрана относно разполагането на ядрени оръжия на територията на новите членове на военния блок).
Оттогава 14 държави се присъединиха към съюза, предимно бивши социалистически страни и постсъветски републики: през 1999 г. Унгария, Полша и Чехия; през 2004 г. - България, Латвия, Литва, Румъния, Словакия, Словения и Естония; през 2009 г. - Албания и Хърватия; през 2017 г. - Черна гора, а през 2020 г. - Северна Македония.
Руският президент Владимир Путин многократно критикува разполагането на американската система за противоракетна отбрана Aegis Ashore в Румъния. Путин твърди, че комплексът не е отбранителна система, а част от ядрения потенциал на САЩ и следователно застрашава националната сигурност на Русия.
loading...
Други публикации
Напиши коментар