Горещи новини
- Вицепремиерът Христо Алексиев подписа Меморандум за разбирателство за морско сътрудничество между България и Пакистан
- ВМС унищожиха боеприпас в землището на с. Варовник, община Средец
- Турция спусна на вода втора подводница с въздушнонезависима силова установка
- IDET 2023: KMW от Германия показа демонстратор на бъдещия танк Leopard 2A8
- Контраснайперската пушка "Возмездие" е подобрена според опита в Украйна
- "Калашников" показа новата версия на АК-12
- Boeing и ST Engineering ще си партнират в самолетите P-8A Poseidon
- БТА: Вицепремиерът Христо Алексиев ще подпише Меморандум за разбирателство за морско сътрудничество между България и Пакистан
- Технически университет-Варна разработва ново екологично приложение по международния проект ILIAD
- Бургас се сближава с балтийския красавец Гданск

pan.bg
Президентът на Украйна посочи, че не е контактувал с китайския лидер повече от година. В края на февруари Пекин представи предложения за мирно уреждане на Украйна.
Владимир Зеленски обяви готовността си да се срещне с китайския президент Си Дзинпин в Украйна. "Готови сме да го видим тук. Искам да говоря с него", каза президентът на Украйна в интервю за Associated Press, публикувано в сряда, 29 март. Той добави, че повече от година не е имал контакт с китайския лидер.
По информация на агенцията, украинският лидер вече е изпратил покана до Си Дзинпин.
На 25 март Зеленски посочи в интервю за японското издание The Yomiuri Shimbun, че не е получил предложение от Китай за преговори. Украинският лидер добави, че преди това е съобщил по дипломатически канали за желанието си да разговаря с ръководителя на Китай.
На 14 март The Wall Street Journal, позовавайки се на информирани източници, съобщи, че Си Дзинпин планира да проведе онлайн разговори с Владимир Зеленски след пътуването си до Москва.
Китайският лидер беше в Русия от 20 до 22 март. По време на посещението му Си Дзинпин и Владимир Путин подписаха две съвместни изявления – „за задълбочаване на всеобхватното партньорство и стратегическо сътрудничество (Русия и Китай. – Ред.), навлизане в нова епоха“, и „за план за развитие на ключови области на руско- Китайско икономическо сътрудничество до 2030 г".
В изявление за пресата Си също отбеляза, че Пекин подкрепя дипломатическия път за прекратяване на войната в Украйна. „Ние се ръководим от принципите на ООН... и насърчаваме мирното разрешаване“ на военните действия в Украйна, каза той, добавяйки, че китайското ръководство винаги е подкрепяло „мира и диалога“.
Месец преди това посещение, на 24 февруари, Министерството на външните работи на КНР публикува план от 12 точки за мирно уреждане на Украйна. Сред тях са "зачитане на суверенитета на всички страни", "отказ от манталитета на Студената война", "прекратяване на военните действия", "възобновяване на прекия диалог" между Москва и Киев, както и "прекратяване на едностранните санкции".
В Украйна и на Запад реагираха сдържано към предложенията на Пекин„.
Източник: dw.com Снимка: static.dw.com
Превод и редакция: pan.bg
loading...
Други публикации
Напиши коментар