Турция ще ограничи покупките на руска стомана

Pan.bg 12 окт 2024 | 18:39 views (310) commentaries(0)
img
pan.bg

Турция ще въведе мито върху стоманените продукти с руски произход. Мерките се въвеждат за срок от 5 години и са свързани с "нелоялна конкуренция" и дъмпинг, обясниха от турския кабинет на министрите.

Турция въвежда мита върху стоманените продукти от Русия. Отсега нататък руската стомана ще бъде обект на допълнителен данък от 6 до 9 процента в зависимост от производителя, се казва в решение на турското правителство, публикувано в Официален вестник в петък, 11 октомври.

Мерките са въведени за период от 5 години и са свързани с "нелоялна конкуренция" и дъмпинг от страна на чуждестранни доставчици, които вредят на местното производство на стомана, обясниха от турския кабинет на министрите. Анкара въвежда подобни мита за производителите на стомана от Индия и Япония. За китайската стомана митата са определени на непосилно ниво - до 43 процента.

Проблеми на руските производители на стомана

През 2023 г. Турция закупи руска стомана за 3,1 милиарда долара. Руските производители на стомана вече изпитват проблеми с продажбите в чужбина поради санкциите , наложени на фона на войната на Русия срещу Украйна: през януари-август износът на черни метали през руските пристанища е намалял с 15 процента до 12,5 милиона тона. Експортните превози през мрежата на руските железници също са намалели с 15 процента, до 19,5 милиона тона, казва Алексей Калачов, анализатор в инвестиционната компания Finam.

Най-големи загуби са претърпели предприятията на Тръбно-металургична компания (ТМК), най-големият производител на стоманени тръби в Русия. Износът от Первоуралския завод за нови тръби е намалял с 21% през първата половина на годината, а от Челябинския тръбопроводен завод (ЧТПЗ) и Волжския тръбен завод (ВТЗ) - с повече от половината (с 57% и 58%, съответно). Северстал, собственост на милиардера Алексей Мордашов, регистрира срив на износа с 24%, Мечел с 23%, а заводите на Евраз със 7-20%.

Спадащият износ принуждава най-големите металургични холдинги да намаляват производството, отбелязва Калъчев. Според анализаторите на Chermet Corporation, през септември производството на стомана е спаднало с 13,5% на годишна база, а спадът в производството е регистриран за девети пореден месец. Производството на валцувани продукти намалява с 18%, чугун - с 8,5%, тръби - с 2%.

Слабо търсене в строителството

Освен проблемите с износа, металурзите са притиснати и от слабото търсене в строителния бранш, който от своя страна е под натиск заради високите лихви, обяснява водещият анализатор на Велес Капитал Василий Данилов.

Той прогнозира, че до края на тази година обемите на производство на стомана в страната ще намалеят с три до пет процента спрямо нивата от 2023 г. и ще възлизат на 72 до 74 милиона тона.

Източник: DW Снимка: Vladimir Smirnov/TASS/dpa/picture alliance /www.1lurer.am

Превод и редакция: pan.bg

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка