Шефът на дипломацията на ЕС не изключи санкции срещу Грузия заради отказа да се интегрира в Европа

Pan.bg 01 дек 2024 | 13:21 views (702) commentaries(0)
img
pan.bg

Възможните последствия за Грузия от отказа на властите да се интегрират в Европа могат да включват санкции и визови ограничения, каза Кая Калас.

Върховният представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Кая Калас не изключи въвеждането на санкции срещу Грузия на фона на протестите в страната заради отказа на управляващата партия да се интегрира в Европа. Това съобщи в неделя, 1 декември, агенция ДПА.

Калас подчерта, че насилието срещу мирни демонстранти е недопустимо и грузинското правителство трябва да зачита волята на грузинския народ и конституцията на страната. Евентуалните последици за Грузия от ЕС ще бъдат обсъдени заедно със страните членки, обясни Калас в кулоарите на посещението си в Киев. Като възможни мерки тя посочи санкции, както и ограничения върху издаването на визи, предава ДПА.

Ясно е, че грузинското правителство не зачита волята на грузинския народ по отношение на европейското бъдеще, каза Калас. Санкциите на ЕС обаче могат да бъдат наложени само със съгласието на всички страни членки, напомня ДПА. Това засега е малко вероятно, като се има предвид, че унгарският премиер Виктор Орбан наскоро изрази подкрепа за грузинските власти, отбелязва агенцията.

Протести на привърженици на евроинтеграцията в Грузия

В грузинските градове, най-вече в столицата Тбилиси, масовите протести продължават трети ден. Те започнаха на 28 ноември, след като премиерът Иракли Кобахидзе обяви отказа си да преговаря за присъединяване към Европейския съюз до 2028 г.

Полицията няколко вечери подред разпръсна протестиращите с водни оръдия и сълзотворен газ, а те отвърнаха с пиротехника. Предната вечер протестиращи подпалиха едно от помещенията на парламента, но пожарът бързо беше потушен. По данни на МВР, по време на протестите са задържани над 200 души. Според оценки на медиите, десетки хиляди хора са участвали в демонстрацията на булевард Руставели в Тбилиси вечерта на 30 ноември.

САЩ спират стратегическото партньорство с Грузия

Преди ден Държавният департамент на САЩ обяви за спиране на стратегическото партньорство с Грузия, тъй като страната е нарушила основните му принципи. „Различни антидемократични действия на Грузинската мечта нарушиха основните принципи на нашето стратегическо партньорство между САЩ и Грузия, което се основаваше на споделени ценности и ангажимент към демокрацията, върховенството на закона, гражданското общество, зачитането на правата на човека и основните свободи и усилията за борба с корупцията“, - обясниха това решение в Държавния департамент.

Държавният секретар на Съединените щати Антъни Блинкен обяви възможността за преразглеждане на двустранното сътрудничество между Вашингтон и Тбилиси през май. Причината беше приемането от грузинското правителство на закона за „чуждите агенти“.

Президентът на Грузия: Няма да напусна поста си при нелегитимен парламент

Междувременно грузинският президент Саломе Зурабишвили възнамерява да остане на поста до сформирането на „законно избран парламент“. „Няма легитимен парламент, а нелегитимен парламент не може да избере нов президент, така че не може да има встъпване в длъжност“, каза държавният глава в телевизионна реч на 30 ноември, добавяйки, че нейният мандат е валиден, докато „докато има законно избран парламент, който законно ще избере някого вместо мен“.

Президентският мандат на Зурабишвили официално изтича през декември. Преди това управляващата "Грузинска мечта" обяви, че президентските избори в Грузия ще се проведат на 14 декември, а встъпването в длъжност на 29 декември. Партията номинира бившия футболист Михаил Кавелашвили за кандидат-президент.

Източник: DW Снимка: Virginia Mayo/AP Photo/picture alliance

Превод и редакция: pan.bg

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка