Горещи новини
- Боеприпаси са се взривили във военно поделение във Владимирска област
- Пътната карта на Wizz Air към нулеви емисии до 2050 г. – манифест за спешни действия в авиацията
- Две руски фрегати Проект 22350 излязоха на стрелби в Баренцово море
- /ВИДЕО/: Балтийският флот провежда учения по безопасност на навигацията
- Украински пленник спаси руски войник от FPV дрон
- В РФ обвиниха Германия в русофобия и неонацизъм заради изгонването на Русия от честванията за 9 май
- При взрив на боеприпаси във Владимирска област има пострадали, но няма заплаха за живота им /СНИМКИ/
- Военни протести и обиколки на полигони: Какво се случва в "коалицията на желаещите" /ВИДЕО/
- /ВИДЕО/: Кадри от удари на FAB-500 по бойци и техника на ВСУ в посока Брянск
- Шефът на дипломацията на ЕС обвини САЩ, че не използват лостовете за влияние срещу Русия

pan.bg
Без стабилни мерки за сигурност Украйна остава уязвима за бъдещи руски атаки, NYT цитира думите на британския премиер Кийр Стармър.
Всяко мирно споразумение без стабилни мерки за сигурност ще направи Украйна уязвима за възможни бъдещи нахлувания от Русия. Европа трябва да поеме водеща роля в осигуряването на такива споразумения. New York Times цитира британския премиер Кийр Стармър, който е направил това изявление в неделя, 23 март. https://www.nytimes.com/2025/03/23/world/europe/keir-starmer-interview-takeaways.html
„Не вярвам (на руския президент Владимир – ред. ) на Путин и затова се отнасям към всичко, което той казва, с известна степен на предпазливост“, журналистите цитират думите на Стармър. „Знаем какво ще се случи, ако няма споразумения за сигурност, а именно, че той ще наруши сделката своевременно“.
Въпросът за западните миротворци в Украйна
Великобритания и Франция са единствените европейски страни до момента, които открито са изразили готовност да изпратят мироопазващи войски в Украйна, ако бъде постигнато споразумение за прекратяване на огъня, припомня NYT.
Междувременно самият Стармър обяви в средата на март, че повече от 30 държави са изразили желание да изпратят свои войски за участие в мироопазващата мисия в Украйна. „Обхватът на участие ще варира, но това ще бъде значителна сила, значителен брой държави ще дадат войски и много повече държави ще допринесат по други начини“, Sky News и AFP цитираха думите на британския премиер тогава.
Германското правителство по-рано подчерта през февруари, че смята дискусиите за изпращане на мироопазващи сили в Украйна за „преждевременни“.
От своя страна Русия многократно е заявявала, че няма да се съгласи с разполагането на войници на НАТО в Украйна. Москва смята обсъждането на възможното изпращане на мироопазващ контингент от страните от НАТО и ЕС в Украйна в случай на прекратяване на огъня за „неуместно и абсурдно“, заяви заместник-министърът на външните работи на Руската федерация Александър Грушко в интервю за вестник „Известия“. Според него, Русия „изобщо не се интересува под какъв етикет могат да бъдат разположени контингентите на НАТО на територията на Украйна: дали на Европейския съюз, на НАТО или в национален капацитет“.
Източник: DW Снимка: Leon Neal/Pool Photo/AP/picture alliance
Превод и редакция: pan.bg
Други публикации
Напиши коментар