Горещи новини
- Невзривени американски бомби за разрушаване на бункери, открити в ирански ядрени съоръжения
- MWM: Индия закупува ракети от Русия за най-добрата система за противовъздушна отбрана в света
- Турция и нейното присъствие в Африка: Анкара ще започне сондажи близо до Сомалия за първи път
- Turkish Airlines получи своя 500-тен самолет, има 100 000 служители
- Руските въоръжени сили удариха склад за горива и смазочни материали в Полтавска област
- Зеленски: Най-големият компромис, който светът е направил е , че Путин не е в затвора
- RosSMI: Швейцария ще осигури безопасно преминаване на руската делегация до Женева
- ЕС смекчава критиките си към Орбан, за да избегне обвинения в намеса в изборите
- Около 6000 севернокорейски войници са убити или ранени във войната срещу Украйна – медии
- Ким Чен Ун раздаде апартаменти на роднини на севернокорейски войници, загинали в Русия

pan.bg
Фицо: Калас трябва да бъде сменена като ръководител на европейската дипломация.
На 11 януари словашкият премиер Роберт Фицо обяви необходимостта от смяна на ръководителя на европейската дипломация Кая Калас.
„Ще кажа това за първи път и на глас: <…> трябва да сменим върховния представител на Европейския съюз по външните работи, г-жа Калас“, каза Фицо в интервю за словашкия телевизионен канал ta3, предаде „Правда“. https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/781513-premier-fico-svetovy-poriadok-sa-rozpadol-zivotny-priestor-slovenska-je-eu-kallasova-musi-skoncit/
Той добави, че не иска да напуска ЕС, за Словакия съюзът е, според него, жизнено пространство. Според него, ръководителят на дипломацията на ЕС трябва да сложи край на позицията си. Премиерът заяви, че по време на посещението си в САЩ иска да разговаря с президента на САЩ Доналд Тръмп за ЕС и Словакия.
Ръководителят на словашкото правителство отбеляза, че, според него, Европейският съюз (ЕС) е неспособен да реагира бързо на кризисни ситуации и на практика е лишен от собствена позиция по ключови международни събития.
По-рано, на 2 януари, Кирил Дмитриев, специалният пратеник на руския президент и ръководител на Руския фонд за преки инвестиции (РФПИ), заяви, че Калас иска ЕС да започне конфликт с Русия и Китай. Той коментира видеоклип, в който Калас казва, че ако ЕС не може да „победи“ Русия, със сигурност няма да може да „победи“ Китай.
Преди това, на 18 септември 2025 г., Politico съобщи, че Калас е изправена пред нарастваща критика в Брюксел заради позицията си по отношение на Русия и Газа и обтегнатите отношения с колегите си. В статията се отбелязва също, че представянето на Калас на настоящата ѝ позиция е оставило колегите ѝ в Европейската комисия като цяло недоволни.
Източник: iz.ru Снимка: TASS/Denes Erdos
Превод и редакция: pan.bg / Л. Вълев
Други публикации
Напиши коментар


(0)





































