Франция и Канада откриха консулства в Гренландия

Pan.bg 07 фев 2026 | 11:49 views (420) commentaries(0)
img
pan.bg

Париж ще подкрепи гренландците в кризата, „ако те и датската страна желаят това“, заяви френският консул в Гренландия.

За първи път в новата история на Гренландия, френско и канадско консулства откриха врати в Нуук, столицата на Гренландия. Церемонията по откриването на двете дипломатически мисии се състоя в петък, 6 февруари.

На церемонията по откриването на канадското консулство присъстваха министърът на външните работи Анита Ананд и генерал-губернаторът Мери Саймън. Саймън заяви, че откриването на канадската мисия в Нуук не само укрепва дипломатическите връзки, но и „потвърждава уважението на Канада към народа на Гренландия, уважението към вашата демокрация, вашия суверенитет и вашето право да оформяте собственото си бъдеще“.

На свой ред Жан-Ноел Поарие, който стана френски консул на острова, заяви, че „ако възникне криза, ние се организираме, за да бъдем на място“. Той също така заяви, че целта му е „да разбере позицията на гренландците“ и че Франция би била готова да подкрепи местните жители, „ако те и датската страна желаят това“. Френското консулство обаче все още няма постоянен адрес на острова.

Франция признава, че откриването на консулство в Гренландия е политически сигнал

Откриването на френско и канадско консулства в Гренландия идва на фона на продължаващите изявления на президента на САЩ Доналд Тръмп за желанието му да включи северния остров в състава на Съединените щати.

По-рано френският външен министър Жан-Ноел Баро подчерта, че откриването на консулство на острова е „политически сигнал, свързан с желанието за засилване на френското присъствие в Гренландия“. Това е известно от лятото на 2025 г., когато френският президент Еманюел Макрон посети острова на фона на политическо напрежение.

Междувременно Канада обяви намерението си да открие консулство в Гренландия през 2024 г. - дори преди завръщането на Тръмп на президентския пост. Отава обоснова това намерение, като посочи желанието управлението на Арктика да се осъществява „от арктическите държави в партньорство с коренното население“.

Тръмп оттегли исканията си относно Гренландия.

Доналд Тръмп многократно е заявявал, че Гренландия трябва да попадне под контрола на САЩ „по един или друг начин“, защото островът играе ключова роля за осигуряване на сигурността на Арктическия регион и е от жизненоважно значение за интересите на националната сигурност на САЩ.

Датски и други европейски представители отговориха, като посочиха, че Гренландия, автономна територия на Дания, вече е защитена от разпоредбите на НАТО за колективна отбрана. Освен това, американското военно присъствие на острова е гарантирано от споразумение от 1951 г.

През януари Тръмп заплаши да наложи тарифи на страни, изпратили войски в Гренландия като част от мисията „Арктическа издръжливост“ – Германия, Дания, Норвегия, Швеция, Франция, Обединеното кралство, Нидерландия и Финландия. Американският президент обаче скоро се отказа от ескалация на конфликта, заявявайки, че е постигнат компромис по време на среща с генералния секретар на НАТО Марк Рюте. Участниците в дискусията не предоставиха подробности за споразумението.

Източник: DW Снимка: Marko Djurica/REUTERS

Превод и редакция: pan.bg / Л. Вълев

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка