Тръмп налага 25% мита върху автомобили от ЕС

Pan.bg 02 май 2026 | 13:35 views (318) commentaries(0)
img
pan.bg

Президентът на САЩ обяви за увеличение на митата, позовавайки се на нарушението на търговското споразумение от страна на ЕС. Ударът може да бъде особено болезнен за германската автомобилна индустрия.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви увеличение на митата върху автомобили и камиони, внасяни от Европейския съюз в Съединените щати, до 25 процента. „Радвам се да обявя, че поради неспазването от страна на Европейския съюз на нашето изцяло договорено търговско споразумение, следващата седмица ще увелича митата върху автомобили и камиони, внасяни в Съединените щати от Европейския съюз. Митническа ставка ще бъде увеличена до 25 процента“, написа Тръмп в платформата за социални медии TruthSocial в петък, 1 май.



Президентът на САЩ също така уточни, че мита няма да се налагат върху автомобили, произведени директно в американски фабрики.

Какво беше договорено предварително

През септември 2025 г. ЕС и САЩ подписаха всеобхватно търговско споразумение, което включваше ретроактивно намаляване на тарифите върху европейския автомобилен износ от 27,5 на 15 процента. ЕС от своя страна се ангажира да премахне тарифите върху всички американски промишлени стоки и да отвори пазара си за широка гама от американски продукти, включително морски дарове, млечни продукти, свинско месо и соево масло.

Все още не е ясно кои конкретни точки от споразумението е имал предвид Тръмп, когато е обвинил ЕС в нарушения.

Тръмп многократно обвини ЕС в злоупотреби, посочвайки значителния си търговски излишък със Съединените щати в стоки. Брюксел контраатакува, като заяви, че Вашингтон игнорира силната позиция на Съединените щати в сектора на услугите, където американската страна се радва на значително предимство, особено в интернет сектора.

Реакция в Европейския съюз

Бернд Ланге, председател на Комисията по търговия на Европейския парламент, остро осъди обявеното от Тръмп увеличение на митата. „Този ​​последен ход показва колко ненадеждна е американската страна. Това не е начинът, по който човек се отнася с близки партньори. Поведението на Тръмп е неприемливо“, каза той.

Според Ланге, ЕС трябва да реагира „с максимална яснота и решителност, от позиция на сила“. Политикът подчерта, че ЕС спазва условията на т. нар. Споразумение с Шотландия и очаква да завърши съответното законодателство през юни, докато Съединените щати многократно са нарушавали споразумението. Германското правителство отказа коментар.

Тръмп срещу Мерц

Съобщението за повишаване на митата последва острата критика на Тръмп към германския канцлер Фридрих Мерц. На 30 април Тръмп поиска Мерц да се съсредоточи върху прекратяването на войната в Украйна, вместо да се „намесва“ в политиката за Иран, и го призова да „поправи разпадащата се страна“.

Това се случи, след като Мерц разкритикува Тръмп за липсата на стратегия във войната срещу Иран и поиска войната да бъде спряна, тъй като има много негативни последици за германската икономика.

Германия е най-големият доставчик на автомобили от ЕС за американския пазар и вероятно ще бъде сред най-засегнатите от новите тарифи.

Източник: Deutsche Welle Снимка: Evelyn Hockstein/REUTERS

Превод и редакция: pan.bg / Л. Вълев

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0