Горещи новини
- МО РФ: Системите за ПВО за едно денонощие свалиха 911 дрона
- NBC: Пентагонът е обезпокоен от засилено шпиониране от Израел на американски служители, в Израел отричат
- В Италия изпекоха хляб с мая от мумия на 5300 години
- Новото правителство на Унгария започна реформа на държавните медии
- Москва коментира очакванията на ЕС за руска „атака“ срещу Европа
- МТГ-Делфин представи нова концепция за среден безпилотен надводен кораб (MUSV) - Proteus 36 MLC на ХЕМУС 2026
- Меркел разкри кой може да преговаря с Русия от името на ЕС
- В Москва призоваха за унищожаване на маршрутите за доставка на компоненти за БЛА към Украйна
- SHOT: Руските ВС нанесоха масирани въздушни удари по Одеса и Черноморск /ВИДЕО/
- Демонстрация на Силите за специални операции на "ХЕМУС 2026" (ГОЛЯМА ЕКШЪН ГАЛЕРИЯ)

pan.bg
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви, че не може да гарантира сделка между САЩ и Иран, но вижда перспектива за такава. Запис на неговите изказвания беше публикуван в портала C-Span. https://www.c-span.org/event/senate-committee/secretary-rubio-testifies-on-budget-request-amid-ongoing-iran-conflict/443487
Рубио отбеляза, че Вашингтон се надява на споразумение и вижда перспективата такова да бъде постигнато „днес, утре или следващата седмица“.
По-рано председателят на парламента на Ислямската република Мохамед Багер Галибаф заяви, че Иран ще прекрати преговорите със Съединените щати за разрешаване на конфликта, ако Израел продължи военната си операция срещу Ливан.
На 28 май американските и иранските преговарящи се споразумяха за меморандум за 60-дневно прекратяване на огъня и започване на диалог по ядрената програма, предаде Axios. Според портала, окончателният текст очаква одобрение от президента на САЩ и ръководството на Ислямската република.
Споразумението предвижда отваряне на Ормузкия проток. Съгласно условията на споразумението, Иран е длъжен да разминира морския коридор в рамките на 30 дни. В замяна Съединените щати се задължават да вдигнат блокадата срещу Иран, след като корабоплаването в Ормузкия проток бъде възстановено. Освен това, американската страна е длъжна да обсъди освобождаването на активите на Иран и отмяната на санкциите.
По-рано президентът на САЩ използва нецензурен език към израелския премиер заради Ливан.
По време на телефонен разговор президентът на САЩ Доналд Тръмп остро разкритикува израелския премиер Бенямин Нетаняху заради ескалацията в Ливан, съобщи Axios, позовавайки се на източници.
Според техните съобщения, по време на разговора Тръмп е нарекъл Нетаняху „луд“ и го е обвинил в неблагодарност. Освен това, шефът на Белия дом, ескалирайки в препирня, е попитал Нетаняху какво прави.
„Ако не бях аз, щеше да си в затвора... Сега всички те мразят. Ето защо всички мразят Израел“, твърди се, че е казал Тръмп.
Източник: gazeta.ru Снимка: Kay Nietfeld/Global Look Press
Превод и редакция: pan.bg / Л. Вълев
Други публикации
Напиши коментар


(0)
























