Катар призова САЩ и Иран за конструктивен диалог

Pan.bg 09 юли 2026 | 12:12 views (198) commentaries(0)
img
pan.bg

Премиерът на Катар Ал Тани призова САЩ и Иран да започнат диалог.

По време на телефонен разговор с иранския външен министър Абас Арагчи, катарският премиер и външен министър шейх Мохамед бин Абдулрахман Ал Тани призова Техеран и Вашингтон да продължат диалога и да изпълнят меморандума за разбирателство, съобщи катарското външно министерство. https://mofa.gov.qa/en/qatar/latest-articles/latest-news/details/2026/07/09/prime-minister-and-minister-of-foreign-affairs-receives-phone-call-from-iranian-foreign-minister

Ал Тани заяви, че е „необходимо всички страни да се ангажират с диалог и дипломация и да изпълнят [условията], които бяха договорени в рамките на меморандума за разбирателство“.

По време на телефонния разговор катарският премиер повдигна и въпроса за ескалацията между Иран и Съединените щати и неотдавнашните атаки срещу търговски кораби в Ормузкия проток. Той заяви, че подобни действия уронват доверието, заплашват безопасността на международното корабоплаване и укрепват регионалната стабилност.

На 7 юли Министерството на външните работи на Саудитска Арабия съобщи в социалните медии, че Иран е атакувал саудитския танкер Vijian и катарския танкер Al-Rekkayat в Ормузкия проток. Министерството осъди действията на Ислямската република.

По-рано Тръмп обяви за намерението на Иран да сключи сделка със Съединените щати.

Източник: gazeta.ru Снимка: Сергей Карпухин/Reuters

Превод и редакция: pan.bg / Л. Вълев

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка