Бундестагът гласува против доставката на Украйна на ракети Taurus и Patriot

Pan.bg 09 юли 2026 | 20:43 views (418) commentaries(0)
img
pan.bg

Бундестагът с огромно мнозинство отхвърли инициативата на Зелената партия за увеличаване на военната и хуманитарната подкрепа за Украйна, включително чрез доставка на ракети Taurus и Patriot. Това сочат данните за гласуването в германския парламент, публикувани на уебсайта му на 9 юли. https://www.bundestag.de/parlament/plenum/abstimmung/abstimmung?id=1011

Инициативата беше подкрепена от 79 членове на парламента, 510 гласуваха „против“, а един се въздържа от гласуване. От гласувалите „за“ 78 бяха членове на Зелената партия, а само един член на парламента беше независим.

Подложеният на гласуване законопроект се състои от 20 точки. Авторите му предлагат разширяване на военната и хуманитарната помощ за Украйна. Инициативата, по-специално, предвижда прехвърляне на крилати ракети Taurus от въоръжението на Бундесвера и производство на нови ракети Patriot PAC-2 за Киев.

На 2 юни украинският президент Володимир Зеленски съобщи за недостиг на системи за противовъздушна отбрана и призова Запада да увеличи военната помощ за Украйна. Той също така заяви, че европейските страни трябва по-активно да развиват собствени системи за противоракетна отбрана, а Съединените щати трябва да увеличат доставките на ракети за ракетните системи „Пейтриът“.

Източник: iz.ru Снимка: ТАSS/IMAGO/Eventfoto54

Превод и редакция: pan.bg / Л. Вълев

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка