Горещи новини
- ВМА модернизира Очната си клиника с най-съвременни дигитални технологии
- Президентът Йотова: България да бъде част от засилен дипломатически натиск за мирно решение на войната в Украйна
- Президентът: Славните флотски традиции на България намират продължение в дръзновението на най-младото попълнение от военноморски офицери
- ГЩ, Украйна: най-тежките атаки са в сектора Лиман
- Иран иска репарации и облекчаване на санкциите от САЩ в замяна на отварянето на Ормузкия проток
- Руснаците издадоха предупреждение за атака с дронове за Казан и Зеленодолск
- Руснаците преработват ракетата „Вихър“ срещу дронове
- Нощна атака срещу Одеска област: 14 ранени, един в тежко състояние
- Завършва 75-ти випуск „Априлски-2026“ на Военновъздушното училище
- Британските кралски военноморски сили (ВМС) предупредиха за засилена руска активност

pan.bg
Указът за освобождаване на Олга Стефанишина от поста ѝ посланик в Съединените щати беше публикуван на уебсайта на украинския президент. Стефанишина обяви, че е подала оставка доброволно.
Украинският президент Володимир Зеленски освободи Олга Стефанишина от поста ѝ на извънреден и пълномощен посланик на Украйна в Съединените щати. Това следва от указ, публикуван в понеделник, 3 август, на официалния уебсайт на държавния глава. Името на новия посланик все още не е обявено. https://www.president.gov.ua/documents/6962026-60761
По-късно Стефанишина обясни, че е подала оставката си доброволно. „Това е мое собствено решение, продиктувано от личните обстоятелства, които обсъдих по-рано“, написа тя във Facebook. Стефанишина прикачи снимка на писмото си за оставка до Зеленски към публикацията си. Тя отбеляза, че ще коментира всички постъпващи въпроси „отделно и публично в близко бъдеще“.
Стефанишина заемаше поста по-малко от година.
Олга Стефанишина беше назначена за посланик на Украйна във Вашингтон преди по-малко от година, на 27 август 2025 г. Депутатът от Върховната рада Ярослав Железняк написа в Telegram на 12 юли, позовавайки се на източници, че бившият украински премиер Юлия Свириденко може да стане новият дипломатически представител в Съединените щати. Тази информация все още не е потвърдена.
Информационната агенция „Интерфакс-Украйна“ съобщи по-рано, че Стефанишина ще напусне дипломатическата служба по лични причини.
Разследване на семейно имущество
Междувременно, както съобщи Financial Times, позовавайки се на украински източници, оставката на Стефанишина може да е била предизвикана от разследване на покупката на недвижими имоти в Киев от семейството ѝ на занижена цена. През лятото на 2025 г. изданието hromadske съобщи, че майката на Стефанишина е закупила апартамент в Киев през 2022 г. за 83 200 долара (72 300 евро), докато подобни имоти струват приблизително 300 000 долара (260 000 евро). Самата Стефанишина отрече тези обвинения, отбеляза изданието, твърдейки, че Володимир Зеленски не иска тя да напусне поста си.
Преди назначаването си във Вашингтон в края на август 2025 г., Стефанишина е била вицепремиер и министър на правосъдието на Украйна. Нейният предшественик като посланик на Украйна в Съединените щати от 2021 г. насам беше Оксана Маркарова.
Източник: DW Снимка: Bernd Riegert/DW
Превод и редакция: pan.bg / Л. Вълев
Други публикации
Напиши коментар


(0)































