Износът на оръжие и политическата география

Pan.bg 10 фев 2014 | 20:06 views (2740) commentaries(0)
img ruvr.ru


„Рособоронекспорт” запазва позициите си на световния оръжеен пазар - доставките през 2013 г. достигнаха 13,2 милиарда долара. Географията на доставките на руско оръжие е доста широка, и по нея, както и по доставките на други водещи износители, можем да изучим „военната карта” на света.

Руските доставчици на оръжие запазват заетите позиции, като стабилно се задържат на второ място след САЩ. При това многобройните прогнози от предишните години за бъдещо намаляване на обема на доставките на руско оръжие в чужбина не се потвърждават: макар че, растежът на доставките в сравнение с миналата година беше прекратен, той остава стабилен - повече от 13 милиарда долара. Общите поръчки, в същото време, се оценяват на 38 милиарда.


Най-голям е обемът на поръчките в областта на авиацията - самолетите и хеликоптерите заемат 38,3% от всички сключени договори, 26% се падат на техниката за ПВО, а 17% на военноморската техника. За техниката и въоръжението на сухопътните войски остават 14,2%.

По доставките на въоръжения от най-големите износители на оръжие може добре да се изучи политическата география, и Русия не е изключение. Лидери сред вносителите на руската техника са Индия, Китай, Виетнам, освен това значителни количества оръжие отиват в Индонезия, Малайзия, Алжир. Извън Югоизточна Азия и Северна Африка, като сериозен клиент може да се определи само Венецуела. В южната част на Африка, е възможно, такъв купувач да стане Ангола, при условие, че наскоро сключеният договор за доставка на различни оръжия за сумата от 1 милиард долара бъде продължен.

Много съществен пробив през последните две години може да се нарече завръщането на Русия на пазара на Близкия изток - договорът за 4,2 милиарда с Ирак, възобновяването на доставките за Либия по договорите, подписани още с правителството на Кадафи, твърдата позиция в сирийския конфликт, която позволява да се надяваме на окончателна победа на законното правителство на Сирия във войната и разширяването на обема на сътрудничеството, преговорите с Египет - всичко това ни дава възможност да разчитаме на преодоляване на негативния ефект от политическите събития от последното десетилетие. Договорът с Ирак в този план е особено показателен, тъй като е сключен със страна, наскоро напълно контролирана от САЩ. Независимо от това, след като получи възможност за самостоятелни решения, иракското правителство се съгласи да нормализира отношенията си с Иран и да възобновяви военно-техническото сътрудничество с Русия. Количествата по договора позволяват да се разчита, че в близките години, Ирак ще влезе в списъка на най-големите вносители на руско оръжие и военна техника.

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка