Горещи новини
- Зеленски призова световните лидери и медиите да засилят интереса към конфликта в Украйна
- Все още е 1 ЮЛИ и сме длъжни да чуем гласа на свободата - Uriah Heep
- Ердоган: ВС на Турция са сред най-силните, но ще ги превърнем в най-силната армия в света
- 10 години База КУН - Част 2 Тържеството (ОГРОМНА ПРАЗНИЧНА ГАЛЕРИЯ)
- Нощни полети в авиобаза Граф Игнатиево (видео и фотогалерия)
- Орбан: Ако искаме мир, Унгария трябва значително да увеличи военните си възможности /ВИДЕО/
- Ердоган: Турция не планира да воюва с Гърция /ВИДЕО/
- Великобритания ще продължи да оказва натиск върху Китай до връщане свободата в Хонконг
- Посланик Митрофанова поставя пред ръководството на РФ въпроса за закриване посолството в София /ВИДЕО/
- 10 години База КУН - Част 1 ИСТОРИЯТА

По-рано този месец съдът във Варанаси сформира екип, който да изследва помещенията, след като пет жени поискали разрешение от съда да извършат хиндуистки ритуали в едно от тях. Според жените на мястото, където сега има джамия, преди това се е намирал хиндуистки храм.
Членове на твърдолинейни хиндуистки групи смятат, че ислямските нашественици и мюсюлманските владетели по време на 200-годишното си управление са унищожили хиндуистки храмове, за да построят върху тях джамии или мавзолеи като част от тяхната експанзионистична стратегия на субконтинента.
Джамията Гянвапи, разположена в политическия избирателен район на премиера Нарендра Моди, е една от трите големи джамии в северната част на Утар Прадеш. Изтъкнати групи смятат, че тя е построена след разрушаването на исторически храм.
Адвокат Х. С. Джаин, който представляваше жените, подали петиция, в която настояват да извършват хиндуистки ритуали в джамията, заяви пред съда, че проучвателният екип е открил мощи на Шива и други хиндуистки символи. Съдията по случая забрани на мюсюлманите провеждането на големи молитвени събирания в джамията. Полицията заяви, че съдебното решение ще помогне за поддържането на законността в момент, когато твърдолинейни хиндуистки групи, свързани с политическата партия на Моди, са увеличили исканията си за разкопки вътре в джамиите и разрешение за претърсване на мавзолея Тадж Махал.
През 2019 г. Върховният съд на Индия разреши на хиндуистите да построят храм на мястото на джамията Бабри, датираща от XVI в., около която се разгоря бурен спор и която беше разрушена от гневни индуси през 1992 г., които вярваха, че тя е построена на мястото, където се е родил хиндуисткият бог Рама. Инцидентът доведе тогава до религиозни бунтове, при които загинаха близо 2000 души, предимно мюсюлмани, в цяла Индия.
pan.bg
Източник: bta.bg
loading...
Други публикации
Напиши коментар