Горещи новини
- САЩ отрекоха да са предлагали на Москва "украински територии в замяна на мир"
- Програма за честванията на 145 години от Освобождението на Бургас
- Морски клуб „Приятели на морето“ – Варна с кампания за набиране на средства за учредяване на награда в памет на Леополд Лудвиг Гловния
- Ден 38 сутрин: НИК 421 ще пристигне в Мар дел Плата в ранния следобед на 3 февруари
- Чехия: Украйна трябва да получи всички оръжия, с изключение на ядрените
- Зеленски: Украйна заслужава преговори за присъединяване към ЕС
- "Украинская правда": Руснаците извършват масиран обстрел на Херсон
- Украинското МВР започна да сформира доброволни десантно-щурмови отряди
- За първи път Зеленски събира Ставката два пъти в различен състав
- Ан-225 "Мрия" ще се прероди в новата версия на играта Microsoft Flight Simulator

pan.bg
„Ограничаването на цената на руския петрол ще зарадва САЩ и никой друг“, каза петролният стратег на Bloomberg Джулиан Лий, коментирайки вероятните последици от ограничаването на цената на руския петрол до 60 долара за барел.
„Не очаквайте това да зарадва някой извън американската администрация“, каза стратегът. Цената от $60 разочарова украинските власти, Полша - те искаха да я "поставят на много по-ниско ниво".
Руската федерация не признава тавана на цените на руския петрол, готви ответни мерки и финансирането на спецоперацията в Украйна няма да бъде намалявано, съобщи ден по-рано официален представител на руския президент.
Русия се противопоставя на факта, че някой друг определя цената, на която може да продава своя петрол, "и това не е изненадващо". „Тази гледна точка се споделя от неговите колеги в групата производители ОПЕК+, които също виждат това като опасен прецедент за възможни бъдещи действия срещу тях“, каза петролният стратег на Bloomberg.
Русия каза, че няма да продава петрол на никого, който поддържа таван на цените, и са възможни още повече съкращения на производството, за да се поддържат цените. Днес руският експортен сорт Urals се търгува за 63 долара за барел на световния пазар, съгласно борсовите данни.
Основните купувачи на руски енергийни ресурси - Китай, Индия и Турция - може да продължат преговорите за покупки с руски компании. Ако тези транзакции се сключват на цени под 60 долара за барел, тогава петролът може да се транспортира на европейски кораби, застраховани с международна застраховка, със съдействието на европейски банки, брокери и други доставчици на услуги. „Ако това не е така, купувачите и продавачите ще трябва да преговарят за доставка по други начини“, прогнозира стратегът на Bloomberg.
„Сигурен съм, че Русия ще отговори. Тя може незабавно да спре доставките по тръбопроводи за Европа или морските доставки за България, която може да продължи да внася руски петрол по море до края на 2024 г. Но Русия можеше да направи това по всяко време през последния девет месеца.“, казва Джулиан Лий.
Според него, петролът от Руската федерация ще се продава на цена под лимита. „Почти сигурно, защото е определен праг над цената, на която руският петрол вече се продава на експортни терминали в балтийските страни“, каза той.
"Това трябва да запази потока на руски петрол, което искат американските спонсори на ограничението. Просто не очаквайте някой друг да се радва на това", каза Джулиан Лий, петролен стратег в Bloomberg.
Източник: vesti.ru Снимка: cdn-st1.rtr-vesti.ru
Превод и редакция: pan.bg
loading...
Други публикации
Напиши коментар