Горещи новини
- С финансиране по Програмата за морско дело и рибарство се извършва рехабилитация на крайбрежна алея „Яворов“ в Поморие
- Инициативата „Сини кариери“ събра в Морско училище студенти от шест държави
- Ден 85: НИК 421 плава източно от залива Самборомбон
- Израелските въоръжени сили нанесоха въздушен удар по летището в Алепо
- Дроновете на САЩ промениха маршрутите си над Черно море след инцидента с руски самолети
- Генерал Страхил Младенов навършва днес 96 години
- Белият дом: Китай не е безпристрастна страна във войната в Украйна
- Британски заместник-министър на отбраната обеща да прехвърли на Киев боеприпаси с обеднен уран
- Македонски самолети за Украйна
- Руски изтребители удариха Одеса: има ранени и разрушения

пан.бг
SMI: НАТО се стреми към глобално влияние, въвличайки Сеул в конфликта в Украйна
Според вестник Global Times воденият от САЩ алианс планира да се ангажира още повече със своите източноазиатски съюзници
ПЕКИН, 1 февруари. / Северноатлантическият алианс се стреми да се превърне от регионален в глобален военен блок и с тази цел се опитва да въвлече Република Корея в руско-украинския конфликт. Такава гледна точка изразиха в сряда авторите на китайския вестник Global Times.
„НАТО се опитва да завлече Южна Корея по-дълбоко в бездната на руско-украинския конфликт“, се казва в редакционната статия на изданието.
Както отбелязват авторите, за постигането на тази цел НАТО, водена от САЩ, планира да работи още по-тясно със своите източноазиатски съюзници. „В резултат на това алиансът полага максимални усилия да работи с основните си опорни точки в Азиатско-тихоокеанския регион (ATR) – със Сеул и Токио“, пишат те.
В статията се подчертава, че НАТО се надява да организира доставките на южнокорейски оръжия за Украйна, за да "тества доколко Сеул иска да се асоциира с алианса, ръководен от Вашингтон". „Крайната задача, която преследва тази организация, е да пусне пипалата си по-дълбоко в ATR за сметка на регионалните си партньори“, се уточнява в него.
Според авторите на вестника НАТО не се интересува какво оръжие ще достави на Киев Република Корея. "Което е по-важно, ще има ли жест на съгласие от страна на Сеул за оказване на подкрепа. С други думи, настойчивите призиви на [генералния секретар на НАТО Йенс] Столтенберг вероятно са водени от политически, а не от военни мотиви", се казва в статията.
Шанс за алианса да се разшири в Азия
„От гледна точка на САЩ, ако Южна Корея бъде въвлечена във въоръжен конфликт в Европа, това ще стане добър претекст за НАТО да се намеси във всички възможни спорове и конфликти в Източна Азия, особено под прикритието, че няма повече отколкото международна организация“, се казва в статията. Авторите напомнят, че президентът на Южна Корея Юн Сок Йол постави пред страната си задачата да стане четвъртият водещ износител на оръжия в света до 2027 г.
„Южна Корея, която се ръководи от икономически интереси, ще бъде трудно да действа предпазливо и бавно по въпроси, свързани с увеличаването на продажбите на оръжия, - пишат те. - Експертите смятат, че Сеул, въз основа на собствените си интереси, може да не е в състояние да да устои на натиска на НАТО“.
Статията подчертава, че подобни опасни промени на международната арена "поставят цяла Европа на ръба на конфликта". В резултат на това, както беше отбелязано, украинската криза ще се проточи, а търканията между Русия и държавите-членки на алианса ще станат още по-значителни.
"Западът постоянно говори за "ред, основан на правила", който обаче може лесно да бъде променен, просто за да отговаря на стратегическите интереси на западните страни, начело със Съединените щати, - се уточнява в материала. - Няма начин да се говори за всякакъв ред. Това не само ще отразява настоящата ситуация, но ще доведе до появата на сериозни дългосрочни предизвикателства за цялата система от правила в международните отношения".
Говорейки в Сеул, Столтенберг заяви, че американските средства за разширено възпиране "изпълняват важна задача" в интерес на съюзниците на Вашингтон на фона на действията на Русия, Китай и Северна Корея. Той предложи на Република Корея да увеличи военната помощ за Украйна. Министерството на външните работи на Китайската народна република изрази загриженост от активизирането на алианса в ATR, като го нарече "опити за пробив на традиционната отбранителна зона в Азия".
източник
тасс
loading...
Други публикации
Напиши коментар