Горещи новини
- Доайенът на българската гражданска авиация Светослав Станулов празнува рожден ден
- Британското разузнаване: В повечето участъци на фронта инициативата остава на Украйна
- МИГ-29 С МОНТИРАНИ ДВИГАТЕЛИ ОТ ПОЛША Е ГОТОВ ЗА ЛЕТАТЕЛНА ЕКСПЛОАТАЦИЯ
- ГАЛЕРИЯ: АВИАЦИОНЕН ПРАЗНИК И ПОЛЕТИ ПО СЛУЧАЙ ДЕНЯ НА ДЕТЕТО В АВИОБАЗА ВРАЖДЕБНА
- Пентагонът: Пекин не иска да подобри механизма за предотвратяване на конфликти
- ГАЛЕРИЯ: ПРЕКРАСЕН ДЕН НА ОТВОРЕНИ ВРАТИ В АВИОБАЗА БЕЗМЕР!
- Китай изведе в орбита 26 експериментални спътника
- /ВИДЕО/: Пенс призова да не се позволява на Тръмп отново да заеме Белия дом
- В ЛНР разказаха за прехвърлянето на войски на ВСУ за настъпление в посока Купянск
- ВИДЕО - НОВИЯТ МИНИСТЪР НА ОТБРАНАТА ТОДОР ТАГАРЕВ: НЯМА НЕГАТИВНИ НАМЕРЕНИЯ ПО ОТНОШЕНИЕ НА ХОРАТА В ОТБРАНАТА

pan.bg
Китай се състезаваше със Съединените щати в борбата за правото да отпуска заеми на страните длъжници. Китай се превърна в най-големия кредитор в света на развиващите се страни, което може да заплаши с продължителни финансови затруднения за последните, съобщава Bloomberg, позовавайки се на резултатите от проучване на икономисти от Световната банка, изследователския проект AidData в Колежа на Уилям и Мери, Харвардския университет и Германския институт за световна икономика в Кил - https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-03-27/china-s-relation-to-developing-countries-turns-debt-manager?srnd=premium-europe
Като източник на финансиране за предоставяне на заеми на развиващите се страни китайските власти използват значителните резерви на местната Централна банка. Паричните резерви на валутния регулатор за тези цели се оценяват на $3,3 трилиона, се уточнява в статията.
„В света започна нова глобална система за трансгранично кредитиране на страни в затруднено положение, която се конкурира с ръководените от САЩ структури, които работят от 40-те години на миналия век. През последните две десетилетия Народната банка на Китай е сключила суапови споразумения с 40 държави и търговски блокове на стойност около 580 милиарда долара", се казва в материала.
От 2016 г. до 2021 г. най-малко две от страните длъжници на Китай са имали известни затруднения при извършването на плащания към Пекин. В същото време финансовите проблеми бяха изострени от последиците от пандемията от коронавирус. За сравнение, през същия период Международният валутен фонд (МВФ) е отделил едва 144 милиарда долара за подпомагане на развиващите се страни, заключава бележката.
На 22 март в Сената на САЩ беше внесен законопроект за забрана на кредитирането на Китай от Световната банка. Тази инициатива се обяснява с факта, че властите на САЩ имат задължението да гарантират, че техните пари и ресурси отиват в страните, които имат най-голяма нужда от тях, а не в КНР.
Източник: gazeta.ru Снимка: banks.am
Превод и редакция: pan.bg
loading...
Други публикации
Напиши коментар