Горещи новини
- Днес честваме Арахангел Михаил - Арахангеловден. Честито на колегите полицаи
- OВA: Врагът атакува Одеса с ударни дронове
- Зеленски: Сред войниците на КНДР има първи загуби
- По време на войната в Украйна загина генерал от Русия, организирал мъчения
- Зеленски отговори на мирната идея на Тръмп: Бързият край на войната означава загуби
- Американски анализатори посочиха тримата основни претенденти за поста шеф на Пентагона при втория мандат на Тръмп
- Китай представи палубен изтребител, който ще излита от борда с помощта на електромагнитен катапулт
- Завършиха изпитанията на F-35B Lightning II на борда на японския вертолетоносач JS Kaga
- Израел ще купи нови F-15IA Eagles
- WSJ: Съветват Тръмп да замрази войната Украйна -Русия,той все още не е решил
пан.бг
Изоставените уранови мини се съживяват по целия свят поради екстремните увеличения на цените на ядреното гориво
Днес, 09:43ч
Най-малко петима американски производители възстановяват мини в щати, включително Уайоминг, Тексас, Аризона и Юта, където добивът процъфтява, докато правителствата не се разочароват от радиоактивния елемент след ядрената катастрофа във Фукушима през 2011 г. в Япония. Минната индустрия преживява ренесанс и възраждане по света, съобщава Bloomberg.
Повечето от тези американски мини са били празни след причинената от човека катастрофа, когато цените на урана се сринаха и страни като Германия и Япония започнаха планове за постепенно премахване на ядрените реактори.
Сега, когато ЕС и други правителства се обръщат към ядрената енергия, за да постигнат целите за емисии, а водещите производители на уран се борят да отговорят на търсенето, цените на сребристобелия метал се покачват радикално. И това дава шанс на някогашните нерентабилни заводи за уран да компенсират недостига на доставки.
Разбира се, производството от тези мини - повечето от които са малки и към края на живота си - ще представлява малка част от световните доставки на уран. Екстремното увеличение на цените от 112% само през последната година обаче ще стимулира съживяването на други мини, находища, както и проучването и откриването на нови производствени мощности. И не само в Америка.
Уранът се използва като източник на енергия повече от шест десетилетия, задвижвайки атомни електроцентрали и реактори. Около две трети от световното производство идва от Казахстан, Канада и Австралия.
Рекордното увеличение на цената на суровините привлича предприемачи не само в САЩ. Индустриалните компании се стремят да реализират повече печалби, като яхнат надигащата се вълна в ядрения сектор. Ограниченията на предлагането трябва да се облекчат, тъй като водещите производители изхвърлят милионите паунда уран, които са оставили в земята, когато цените са били ниски. Например Kazatomprom увеличава производството след много години на работа доста под капацитета си. Канадската Cameco не изостава.
Но дори такова значително увеличение на производството на уран няма да бъде достатъчно, за да задоволи огромното нарастване на търсенето на ядрена енергия и нейното гориво. Допълнителен производствен капацитет ще бъде необходим за всички ключови играчи в индустрията по света, прогнозира Bloomberg.
Използвани снимки: twitter.com/NAC_Kazatomprom
източник
репортер
Други публикации
Напиши коментар