Горещи новини
- "Никулденските празници" в Бургас започват с изложба на Радка Караиванова
- Посланикът на Индия гостува на Морско училище
- Otbrana.com: За доходите в МО и МВР е предвидено да се случи обещаното
- Докторантско училище във Военна академия
- Началникът на ВМА с приза на името на проф. Тодор Патрашков
- 10 ГОДИНИ ОТ ВЪЗСТАНОВЯВАНЕТО НА 10-ти МЕХАНИЗИРАН БАТАЛЬОН-ВРАЦА
- Назначаване на военнослужещи на нови длъжности и повишаване във военно звание в командването на Сухопътните войски
- Военнослужещи от Сухопътните войски унищожиха невзривен боеприпас, открит в гр. Ямбол
- Министърът на вътрешните работи Атанас Илков проведе работна среща с посланика на САЩ у нас Н.Пр. Кенет Мертен
- Министър Атанас Илков: Ще обединим усилия, за да покажем на обществото, че институциите работят в синхрон и координация
pan.bg
Министър-председателят на Полша смята, че в близко бъдеще Съединените щати, където Тръмп спечели изборите, може да постъпи декларации за времето за прекратяване на огъня в Украйна и гаранции за сигурност за Киев.
Премиерът на Полша Доналд Туск смята, че в близко бъдеще Съединените щати, където Доналд Тръмп спечели президентските избори, може да постъпи декларации за времето за прекратяване на огъня в Украйна и гаранции за сигурност за Киев. Думите на ръководителя на полския кабинет бяха съобщени в събота, 9 ноември, от Полското радио.
Изявлението на Туск последва малко след публикацията на The Wall Street Journal, който съобщи на 6 ноември, цитирайки трима близки до Тръмп източника, за един от плановете за Украйна. Според изданието, този проект по-специално се състои в това Киев да обещае да не се присъединява към НАТО поне 20 години, а в замяна Вашингтон ще продължи да доставя на Украйна оръжия, за да възпира по-нататъшни атаки от Руската федерация.
На свой ред Туск смята, че плановете на Тръмп за Украйна вероятно са само на етап подготовка.
Премиерът на Полша говори за това как, според него, могат да изглеждат по-нататъшните стъпки. „Това със сигурност ще бъдат решения, които ще включват по-малко намеса на САЩ в украинските дела“, добави той.
В същото време Доналд Туск подчерта, че „решенията за войната в Украйна не могат да се вземат през главите не само на украинците, но и на нашите“.
Независимо от победата на Тръмп на изборите в САЩ, Полша и Европа ще носят много по-голяма отговорност за собствената си сигурност през следващите месеци, смята ръководителят на полския кабинет.
Bloomberg: Тръмп вече оформя политиката за Украйна и Израел
Новоизбраният президент ще встъпи в длъжност едва след два месеца, но вече оформя политиката на САЩ в две горещи зони: Израел и Украйна, посочва Bloomberg.
Победата на Тръмп - и възможността той да търси големи промени в политиката - намира отзвук в двете страни и далеч извън техните граници, допълва агенцията.
Един от събеседниците му от бившата администрация на Тръмп изрази мнение, че новоизбраният президент веднага получава преднина поради факта, че се смята за по-твърд от настоящия лидер на САЩ Джо Байдън.
Акт на Логан
В същото време в Съединените щати е в сила Законът Логан, приет през 1798 г., който забранява на гражданите на тази страна, които официално не са натоварени със съответните правомощия, да преговарят с официални представители на чужди държави, които имат разногласия с САЩ.
През 2017 г. Майк Флин стана жертва на този закон. Той трябваше да подаде оставка от поста съветник по националната сигурност на Тръмп по-малко от месец след назначаването му - след разговори със Сергей Кисляк, който беше посланик на Русия в САЩ, за премахване на санкциите срещу Руската федерация. След разговора Флин също „не беше напълно откровен“ с Федералното бюро за разследване относно съдържанието на разговора му с Кисляк.
Тръмп ще се върне на поста президент на САЩ през януари
По-рано стана известно, че американският лидер Джо Байдън ще обсъди прехвърлянето на делата с Тръмп в Белия дом на 13 ноември.
Според предварителните резултати от преброяването на гласовете кандидатът на републиканците Тръмп спечели президентските избори в САЩ на 5 ноември. Републиканецът си осигури 295 електорални гласа, докато вицепрезидентът от Демократическата партия Камала Харис можеше да разчита на 226 гласа. За да спечелят, беше необходимо да получат 270 електорални гласа, представляващи избиратели в техните щати.
Камала Харис публично призна поражението, което претърпя в битката за най-високия държавен пост. Встъпването в длъжност на новия президент на САЩ ще се състои на 20 януари.
Байдън се зарече да осигури мирен преход на властта към своя наследник. „Ще изпълня дълга си като президент. Ще изпълня клетвата си и ще спазвам конституцията. На 20 януари ще има мирно предаване на властта тук, в Америка“, каза Байдън в речта с обръщение към нацията на 7 ноември.
Източник: Deutsche Welle Снимка: Maciej Kulczynski/PAP/dpa/picture alliance
Превод и редакция: pan.bg
Други публикации
Напиши коментар