В Бундестага призоваха за по-нататъшна реформа на армията /СНИМКА/

Pan.bg 29 дек 2024 | 14:39 views (558) commentaries(0)
img
pan.bg

Попълването на редиците на въоръжените сили трябва да бъде основната тема през 2025 г., казва Ева Хьогл, комисар на германския Бундестаг по въпросите на военнослужещите в Бундесвера.

Нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. доведе до промени в сферата на германския Бундесвер, но целите на тези промени все още не са постигнати. Това мнение изрази комисарят на германския Бундестаг по въпросите на военнослужещите в Бундесвера Ева Хьогл в интервю за агенция dpa, публикувано в неделя, 29 декември.

„Смяната на епохите също е задача за по-нататъшни реформи и ускорено темпо“, каза Хьогл, имайки предвид думата Zeitwende /Повратна точка/, станала широко разпространена в Германия, към която германският канцлер Олаф Шолц прибягва, когато описва политическата ситуация след избухването на войната в Украйна. - Това се отнася за материалите, кадрите и инфраструктурата. Там все още не сме постигнали целите си".

В този контекст Ева Хьогл, наред с други неща, призова за увеличаване на бюджета за отбрана на Германия след предсрочните избори за Бундестаг, насрочени за 23 февруари 2024 г.

Недостиг на военнослужещи в Германия

Според Хьогл, Германия все още не е успяла да увеличи числеността на войските на Бундесвера до желаната цифра от 203 000 души. До това ниво не достигат 20 000 военнослужещи. Освен това, много позиции в Бундесвера остават незаети, оплака се тя в интервю.

Що се отнася до действителната бойна готовност, в много части, според комисаря, тя е само около 50%, което е „очевидно твърде ниско“. „Смятам личния състав (на въоръжените сили – Ред. ) за най-важната тема през 2025 г.“, каза събеседникът на dpa.

За задължението да служим в полза на обществото

В същото време тя се изказа в полза на въвеждането на широко тълкувано задължение за служба в полза на обществото както за мъжете, така и за жените. „Аз подкрепям една година в полза на обществото и бих одобрила, ако тя стане задължителна“, посочи Хьогл. „С цял набор от възможности: култура, околна среда, социален сектор, организации, свързани с използването на синята сирена. (линейка, полиция, служби за спасение. - Ред. ), и въоръжените сили, и това е за всички полове". Според нея, въвеждането на такава задължителна служба в полза на обществото би послужило за неговото сплотяване.

Междувременно подобни планове се различават от това, което се насърчава от настоящия германски министър на отбраната Борис Писториус. Последният възнамерява да възстанови системата за военна регистрация и да задължи младите хора да предоставят информация за готовността си за военна служба, припомня dpa.

image
Комисарят на германския Бундестаг по военните въпроси на Бундесвера Ева Хьогл Снимка: Carsten Koall/dpa/picture alliance

Източник: DW Снимка: picture-alliance/dpa/P. Schulze

Превод и редакция: pan.bg

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка