Горещи новини
- Самолет с пътници се разби на 100 метра от бреговете на Тайланд, петима души са загинали
- Шойгу обяви за промени в Стратегията за национална сигурност на Русия
- Руската корвета "Бойкий" проведе стрелба с противолодъчния комплекс "Пакет"
- Японските военни са на "финалната права" в разработването на релсотрон
- Американската армия направи жените и мъжете равни по физическа подготовка
- Германската отбранителна индустрия увеличава заетостта
- Украинската тежка БМП-55 на фронтовата линия
- /ВИДЕО/: Появи се панорамно видео на ракетните удари в "плазмен пашкул" от ВС на Русия по Киев
- /ВИДЕО/: Дрон засне мощна експлозия и пожар в полеви склад за боеприпаси на ВСУ
- BMP-3 в ОАЕ получи нови бойни модули словашко производство /СНИМКА/

pan.bg
Управляеми ракети земя-кораб с обсег от около 1000 км вероятно ще бъдат разположени на най-южния остров Кюшу.
Съобщава се, че Япония обмисля разполагането на ракети с голям обсег на най-южния си остров, поставяйки Северна Корея и китайските крайбрежни зони в обсег на фона на нестабилната позиция на администрацията на Доналд Тръмп относно пактовете за сигурност. https://www.independent.co.uk/asia/japan/japan-long-range-missiles-north-korea-china-b2716942.html
Управляемите ракети земя-кораб с обсег от около 1000 км на остров Кюшу ще могат да поразяват цели в Северна Корея и Китай и по този начин ще увеличат „възможностите за контраудар“ на страната в случай на извънредна ситуация, казаха правителствени източници пред новинарското издание Kyodo.
Модернизираната версия на ракетата Тип-12 може да бъде разположена в две бази на острова до края на следващата фискална година през март 2026 г., се казва в съобщението.
Вероятното разполагане в ракетния гарнизон Юфу в префектура Оита и лагера Кенгун в Кумамото обаче поражда загриженост сред местните жители, които се опасяват от ескалация на напрежението в района.
Това идва в момент, когато гаранциите за сигурност по дългогодишните японски пактове със САЩ са под заплаха във втория мандат на г-н Тръмп.
По-рано този месец г-н Тръмп разкритикува Договора за сигурност между САЩ и Япония, като каза, че той задължава Вашингтон да защитава Япония, но не изисква Токио да предостави същите гаранции в замяна. „Имаме страхотни отношения с Япония, но имаме интересна сделка с Япония, че трябва да ги защитим, но те не трябва да ни защитават“, каза г-н Тръмп пред репортери на 6 март, след като подписа изпълнителна заповед в Овалния кабинет.
„И между другото, те правят състояние с нас икономически“, добави президентът. „Всъщност попитах кой прави тези сделки?“
За първи път подписан през 1951 г. и ревизиран през 1960 г., договорът за сигурност позволява на САЩ да разположат военни сили в Япония в замяна на ангажимент да защитават азиатската страна от нападение.
Споразумението беше подписано, когато Япония все още беше окупирана от американските сили, за да поддържа опора срещу комунистическия блок в Азия по време на Студената война.
Договорът е в основата на най-голямото отвъдморско военно присъствие на САЩ, с около 60 000 служители, разположени в момента в Япония.
Пацифистката конституция на Япония забранява участието в чужди конфликти. Но преди десетилетие тогавашният министър-председател Шиндзо Абе смекчи ограниченията, позволявайки на военните да защитават съюзници при нападение близо до Япония.
Съобщава се, че очакваното разполагане на ракети е насочено към повишаване на сигурността в югозападната островна верига Нансей, която е стратегически важна предвид близостта си до Тайван на фона на опасенията, че самоуправляващият се остров може да бъде атакуван от Китай.
Източник: independent.co.uk Снимка: AP
Превод и редакция: pan.bg
Други публикации
Напиши коментар