/СНИМКИ, ВИДЕО/ Най-шокиращите бедняшки квартали в света: Откъде идва еврейското гето в Китай

Pan.bg 20 май 2025 | 20:41 views (582) commentaries(0)
img
pan.bg

Блогърката Даунинг показва дома си в бедняшките квартали на Пекин.

Защо богатите туристи се потапят в атмосферата на бедняшките квартали и започват да живеят там? Защо властите на Ванкувър се намесват толкова бавно в живота на най-бедните си квартали? Това се обсъжда в предаването „Невероятно интересни истории“ с Алексей Корзин и Владислав Рябов по REN TV.

Най-голямото еврейско гето в Азия се е намирало в Шанхай

Разхождайки се през един от кварталите на Шанхай, Хонкоу, никога не бихте предположили, че преди 80 години там се е намирало най-голямото еврейско гето в цяла Азия.

Само си представете: на площ от само три квадратни километра са се струпали 25 хиляди еврейски бежанци от Германия, Полша, Литва, Чехословакия и Унгария.

Тази история започва през 1933 г. в Германия. След като нацистите дойдоха на власт, над 300 хиляди евреи избягаха от страната. Но къде щяха да отидат? През тези трудни времена посолствата на почти всички страни по света затвориха врати за евреи. Когато се разпространи слухът, че човек може да дойде в Шанхай без виза, просто като си купи билет за кораб, всички европейски бежанци се втурнаха натам. Просто трябваше да вземеш паспорта си.

Много скоро всички билети за параходи от Европа до Китай бяха разпродадени седем месеца предварително.

Пътуването отнема около 40 дни.

И в нито едно пристанище на еврейските бежанци не беше позволено да слязат на брега.

image
© Кадр из программы "Невероятно интересные истории", РЕН ТВ

Шанхай не е бил непознат с приемането на бежанци. През 20-те години на миналия век хиляди руски евреи емигрират в града, бягайки от болшевишкия режим. И десет години по-късно диаспората се попълни с онези, които се опитаха да се скрият от нацистите. Но не успяха...

През 1937 г., след Втората битка за Шанхай, Шанхай е окупиран от японски войски, които са съюзници на Хитлер. Много скоро новите власти издали указ, според който всички евреи в града трябвало да напуснат местата си и да се заселят в два блока около синагогата. Всички евреи от Шанхай бяха прогонени тук. Трябваше да живеят по 12-15 души в една стая. Те спяха на смени и нямаше храна или работа.

Тогава полковникът от СС Йозеф Майзингер е изпратен в Шанхай с партида отровен газ. Но той нямаше време да изпълни заповедите на началниците си.

На 3 септември 1945 г. Шанхай е окончателно освободен и ужасното еврейско гето е затворено. Единственият спомен за съществуването му днес е Шанхайският музей на еврейските бежанци, който се намира в старата, нефункционираща синагога „Охел Моше“.

Какво е гето и защо се е появило в различни части на света

Гетото е нацистко изобретение, но думата се появява за първи път във Венеция през 16 век, когато дожите постановяват, че евреите са ограничени само до едно място за живеене в града. Това беше квартал Канареджо.

Може да се изненадате да научите, че гета все още съществуват по целия свят, просто имат различни имена:

хутонги в Китай,

общини в Южна Африка и Намибия,

бедняшки квартали в Индия,

фавели в Бразилия.

image
Фото: © DIVYAKANT SOLANKI/EPA/TASS

Експерти на ООН казват, че днес повече от един милиард души живеят в такива бедни и изолирани райони. Освен това, тази цифра непрекъснато расте. И ако нещата продължат така, до началото на следващото десетилетие населението на бедняшките квартали ще достигне два милиарда.

Особености на живота в съвременните бедняшки квартали

Хутонги в Пекин

Ниски къщи, претрупани дворове и тесни улички, наподобяващи лабиринти – така изглеждат хутонгите, уникалните бедняшки квартали на Пекин. Бедни хора се заселвали в такива квартали. И нищо не се е променило през вековете. Тук е като Средновековието: няма течаща вода или канализация, има обществени душове и тоалетни.

Днес в Пекин има около хиляда хутонга. Разбира се, властите мечтаят да се отърват от тях; С някои от тях са се справили, но някои все още стоят.

image
Фото: © Роман Баландин/ТАСС

Някои хора толкова харесали тези тесни улички, че дори се преместили в хутонгите. За блогърката Ивон Даунинг животът тук е едно голямо приключение, за което тя разказва на своите последователи.

„Сега ще ви покажа как изглежда скромната ми къща отвътре. Тъй като къщата е много компактна, терасата ни е разположена точно на покрива. Така че по всяко време можете да се качите и да седнете на чист въздух“, сподели имигрантът.

Градските власти са само доволни от този обрат на събитията. Сега, вместо да събарят, те са се заели с ремонти. Ако идват туристи, тогава трябва да продаваме на по-висока цена. Но не всички бедняшки квартали имат такъв късмет.

Най-мрачните бедняшки квартали на Йемен

В Йемен властите се преструват, че проблемните райони просто не съществуват на картата. Това е земя на изгнаници и следователно празно място.

В бедняшките квартали на Йемен повечето жители са потомци на тъмнокожи етиопци. Те се считат за хора от по-нисшата класа в страната; дори не им е позволено да имат каменни къщи. Работят само най-мръсната и най-недостойната. Те никога няма да бъдат приети за добри.

„Работя по 14 часа на ден, събирам боклук, чистя обществени тоалетни. Всичко това, за да дам бъдеще на по-малките си братя и сестри“, оплака се Мухадел, член на общността.

image
Фото: © YAHYA ARHAB/EPA/TASS

Всички обитатели на бедняшките квартали се надяват, че един ден властите ще спрат да ги гледат като на нечовеци и техните деца или внуци ще имат шанс за нов живот. Междувременно хората работят и вярват в най-доброто.

Малко известен факт: В Канада също има бедняшки квартали

Бедняшките квартали са навсякъде – дори в най-добре нахранените и доволни градове. Ванкувър, Канада, който е сред десетте най-комфортни градове за живеене, не е изключение. Безопасността, образованието, здравеопазването и инфраструктурата са на най-високо ниво във Ванкувър. Но това е в центъра му.

Тези бедни 18 квартала едва ли ще бъдат споменати в пътеводители. Това е земя, където бандите управляват и всичко се решава и взема със сила.

„Ами какво друго можем да направим? Държавата не ни осигурява нищо, не ни дава работа, всичко, което можем да правим, е да крадем“, свиват рамене местните.

Но властите във Ванкувър не бързат да се намесват в живота на бедняшките квартали, камо ли да преселват тези хора. В края на краищата, те знаят със сигурност: цялото зло и проблеми в града са на едно място. И основното е да се държи в границите на опасните зони, за да не се разпространяват проблемите извън неговите граници.



Източник: ren.tv Снимка: cdn.ren.tv

Превод и редакция: pan.bg

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка