/ВИДЕО/: Протестиращи в Еквадор нападнаха президентския кортеж

Pan.bg 08 окт 2025 | 08:55 views (365) commentaries(0)
img
pan.bg

Кортежът на еквадорския президент Даниел Нобоа беше замерян с камъни, докато страната протестира срещу покачващите се цени на горивата.

Протестиращи в Еквадор нападнаха колона от автомобили, едната от които превозваше президента Даниел Нобоа. Инцидентът е станал във вторник, 7 октомври, в провинция Каняр в централната част на страната, както съобщи президентската администрация в социалните мрежи.

Според министъра на околната среда на Еквадор Инес Мансано, Нобоа е бил на път за откриването на пречиствателна станция за вода в Каняр, когато кортежът му е бил обграден от стотици протестиращи. „Около 500 души дойдоха и хвърляха камъни по него, а по колата на президента очевидно е имало дупки от куршуми“, АФП цитира думите на служителя.

Еквадорската агенция AP публикува снимки на нападнатите превозни средства, както и видео, заснето от едно от превозните средства по време на инцидента.

Според съобщения в медиите, във връзка с нападението срещу кортежа са задържани най-малко петима души. Президентската администрация обеща да ги преследва „за тероризъм и опит за убийство“.

В Еквадор протестират срещу края на субсидиите за гориво.

В края на септември кортежът на Нобоа също беше замерян с камъни, съобщи CNN. По това време в колата с президента са били чуждестранни дипломати, включително представител на Ватикана и посланикът на ЕС. Никой от политиците не е пострадал. https://edition.cnn.com/2025/09/29/americas/ecuador-convoy-attacked-president-noboa-latam-intl

Протестите срещу Нобоа продължават в Еквадор от средата на септември. Те бяха предизвикани от решението на правителството да спре субсидирането на дизеловото гориво в страната. Властите посочиха решението като желание за намаляване на държавните разходи, борба с контрабандата на гориво и освобождаване на средства за социални програми.

Оттогава протестите срещу еквадорското правителство многократно ескалират в сблъсъци с полицията, като е съобщено за поне един загинал цивилен. Правителството на страната обвинява наркокартелите за организирането на безредиците и характеризира нападенията срещу държавни служители като терористични актове.

Нобоа е син на един от най-богатите мъже в Еквадор.

Тридесет и седем годишният Даниел Нобоа е президент на Еквадор от октомври 2023 г., след като спечели предсрочните избори и затвърди победата си на гласуването през април 2025 г. Двата пъти Нобоа спечели на втория тур на изборите, побеждавайки с малка разлика кандидатката на социалистите Луиса Гонсалес.

Даниел е син на Алваро Нобоа, смятан за един от най-богатите хора в Еквадор. Той навлиза в политиката, след като работи за семейната корпорация Нобоа, износител на банани. Бащата на Даниел също е бивш политик и се е кандидатирал за президент няколко пъти, но безуспешно.



Източник: Deutsche Welle Снимка: Karen Toro/REUTERS

Превод и редакция: pan.bg / Л. Вълев

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка