Рамил Сафаров - убиец или герой?

Pan.bg 20 сеп 2012 | 07:45 views (3675) commentaries(0)
image" alt="img" /> Убийството на един „герой”

Владимир Митев, temadaily.bg

Азербайджанският офицер Рамил Сафаров бе посрещнат тържествено в родината си, след като 8 години лежа в унгарски затвор за кървава разправа с арменски военен, с когото си „партньорствали за мир”.

Ранното утро на 19 февруари 2004 г. Общежитие в Будапеща. Обитателите му дълбоко спят. Те са участници в спонсориран от НАТО курс по английски, част от програмата „Партньорство за мир”. Около пет час? сутринта азерският офицер Рамил Сафаров се промъква в стаята на своя колега – арменския военен Гурген Маркарян и го убива по особено жесток начин.

Това е поредната кървава страница в отношенията между Армения и Азербайджан. Вече повече от две десетилетия двете страни не могат да са разберат кой да контролира населения с арменци анклав Нагорни Карабах, който след разпада на Съветския съюз стана част от Азербайджан.

След ареста си Сафаров признава, че убийството е планирано предварително. Той не се разкайва в съда за постъпката си. Първоначално твърди, че искал да отмъсти за азерите, убити от арменци по време на конфликта в Нагорни Карабах или пък превърнати в бежанци. Нарочно избрал ранния час, защото тогава хората спят най-дълбоко и можел да бъде сигурен, че жертвата му ще е в стаята. После Сафаров заявява, че е извършил убийството, защото арменецът е осквернил азерския флаг. В последните дни се появи и трета версия, цитирана от руския сайт „Регнум”. Двамата арменци го заговаряли, викали му „хай”, но той мълчал. И те започнали при разминаване с него да казват нещо помежду си на арменски и да му се смееят в лицето. Унизен, Сафаров решил да ги убие.

На 31 август 2012 г. азребайджанецът, който бе осъден на доживотен затвор в Унгария, бе върнат в страната си, след като излежа 8 години в унгарски затвор. Още в първите минути на родна земя той бе помилван от държавния глава Илхам Алиев. Бе посрещнат като герой, повишиха го от старши лейтенант в чин майор, получи апартамент, бяха му дадени пари като компенсация за времето, прекарано зад решетките в Унгария.

Министърът на отбраната Сафар Абиев пожела на своя сънародник „успехи в по-нататъшната дейност във военната сфера.” От президентската администрация пък добавиха, че „такива герои като Рамил Сафаров със своята смелост вдъхнаха втори живот на азербайджанския народ и общество.” В интервю за онлайн медия представител на президентството обяснява и как Сафаров е „защитил честта на страната и достойнството на нейния народ.” Още през 2005 г. азербайдженцът бе обявен за Човек на годината от крайната Националдемократическа партия. А според националния омбудсман Елмира Сюлейманова „Сафаров трябва да стане пример на патриотизъм за азербайджанската младеж.”

В родния град на военния – Сумгаит, където през 1988 г. започват сблъсъците между арменци и азери, довели до конфликта за Нагорни Карабах, хилядно множество излиза на улицата, за да отпразнува завръщането на своя съгражданин. Хората скандират „Рамил, гордеем се с теб!”. „Героят” пък нарича своето освобождение „тържество на справедливостта”.

На съвсем друг полюс са реакциите в Ереван и сред арменските общности по света. Президентът на Армения Серж Саркисян нарече Азербайджан страна, в която „незаконно се освобождава от затвора и се възхвалява който и да било мръсник, убивал хора само защото са арменци.” Демонстрации пред азербайджанските и унгарските посолства имаше и в Армения, и в много други страни по света с арменски общности, включително в България.
Официален Ереван скъса отношенията си с Унгария, за която се подозира, че е дала съгласието си за екстрадицията в замяна на 3 милиарда долара, които Азербайджан да вложи в нейни държавни ценни книжа. „Със съвместните си действия властите на Унгария и Азербайджан откриха път за повтаряне на такива престъпления. Сега убийците знаят, че няма да бъдат наказвани за убийствата въз основа на етническа или религиозна омраза”, заяви президентът Саркисян.
В Будапеща побързаха да се оправдаят как Баку ги е подвел, че азербайджанецът няма да бъде освобождаван. Унгарските власти били получили документ в такъв дух от азербайджанското министерство на правосъдието. Всъщност Сафаров бил помилван лично от президента Алиев.

Със съкращения

Пълният текст тук:

http://www.temadaily.bg/publication/4546-%D0%A3%D0%B1%D0%B8%D0%B9%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%BD-%E2%80%9E%D0%B3%D0%B5%D1%80%D0%BE%D0%B9%E2%80%9D-/

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка