Горещи новини
- НПЦ "Спектр-АТ“ показа на "Армия-2022" разузнавателния комплекс „Пластун“
- Ремонтират три големи диги в Атанасовското езеро
- Морско училище произведе 26 нови лейтенанти
- Естония ще изпрати в Киев противотанкови оръжия, миномети и полева болница
- Военен кореспондент: На 24 август ВСУ подготвят провокация със западни оръжия /СНИМКА/
- Ердоган: Не искаме да преживеем още един Чернобил, войната ще приключи на масата за преговори /СНИМКА/
- Зеленски постави поредно условие за преговори с Русия
- New York Post: Ново изявление на Путин предизвика тревога в САЩ
- Борел: ЕС, Сърбия и Косово не постигнаха споразумение на преговорите в Брюксел
- Подводният дрон "Сурогат-В" може да имитира подводница и да приеме огъня върху себе си

Източник: otbrana.com
Военна академия „Георги С. Раковски се включи в проекта: “Изграждане и развитие на Център за компетентност “Квантова комуникация, интелигентни системи за сигурност и управление на риска (КВАЗАР)”. Това стана с подписването на Меморандум за сътрудничество от началника на академията генерал-майор Тодор Дочев, директора на Института по роботика на БАН доц. Август Иванов и ръководителя на Центъра за компетентност академик Чавдар Руменин. Общата цел е използване възможностите на проекта за съвместно разриване на научни дейности и разработки в областта на сигурността и отбраната. Подобен Център, отсъства както в ЕС, така и в България. По тази причина ЕК и НАТО определят квантовата комуникация, заедно с роботиката, като хипертехнологии на 21 век. Това е ясно изразена ниша, която чрез капацитета на партньорите, ще стане водещо направление с мултидисциплинарна важност, стана ясно при представянето на проекта от доц. Иванов, в което се включи и капитан II ранг Борислав Николов от ВВМУ.
Партньори по проекта са още Институтът по роботика "Св. Ап. и Ев. Матей" при БАН (водеща организация), Институтът по металознание, съоръжения и технологии „Академик Ангел Балевски“ с Център по хидро- и аеродинамика при БАН, ВВМУ “Н. Й. Вапцаров”, НВУ “Васил Левски”, Техническият университет – Габрово, Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика при БАН, Геолого-географският факултет към СУ “Св. Климент Охридски” и Сдружение “Съвременни летателни технологии”. Бюджетът е 13,5 млн. лв., а срокът за изпълнение - 60 месеца, считано от 1 юни 2018 г.
Проектът, посочи генерал-майор Дочев, дава възможности на нашия академичен и научно-изследователски състав за развитие и включване в нови иновативни дейности. От друга страна, продължи той, да ползва възможностите на Центъра КВАЗАР, както за изследвания, така и за провеждане на курсове на ниво, което отговаря на нашето съвремие и на променената среда за сигурност. Очаква се това сътрудничество да доведе до създаване на нови способности на академията, за да се провежда обучение не само в сегашните 13 магистърски, 10 докторски и 2 бакалавърски програми, а катедрите да се разглеждат, като платформи за конфигуриране на носи специалности, в съответствие с потребностите.
Военна академия ще се включи в първите три пакета на проекта, каза нейният началник. Те са по проблемите на квантовата комуникация, интелигентните системи за сигурност и управлението на риска. Какъв ще бъде приносът ви, с оглед на участието на НВУ и ВВМУ, попитахме генерал-майор Дочев. „По същество ние осигуряваме оперативното и стратегическо ниво на военния компонент в този проект. Военните училища най-вероятно ще работят и по четвъртия пакет „Иновативни сензорни технологии с многофункционално предназначение“, отговори той. Първата среща по самите пакети ще бъде през този месец, а в началото на учебната година ще бъдат конкретизирани ангажиментите на академията. Целта е, подчерта генерал-майор Дочев, да постигнем ефекти и резултати, които са полезни за цялата програма. Основание за това, заяви той, са подготвените специалисти, с които разполагат различните катедри и структури на академията.
И още една новина от генерал-майор Дочев. В нашия институт, съобщи той, една от секциите работи по събиране на емпирични данни за хода на войната в Украйна. Цялата информация ще бъде обработена и ще доведе до изменения на учебните програми, за да имат готовност българските офицери да воюват в една евентуална бъдеща война.
loading...
Други публикации
Напиши коментар