Горещи новини
- /ВИДЕО/: Европейската комисия обяви за нов пакет помощ за Украйна
- Русия за първи път в СВО използва РСЗО „Торнадо-С“ - аналог на американската РСЗО HIMARS (ГАЛЕРИЯ)
- Qatar Airways и Airbus постигнаха приятелско споразумение в съдебен спор за А350
- /ВИДЕО/: САЩ обявиха готовност да приемат руски инспектори в свои обекти в рамките на ДСНВ (СТАРТ)
- Saab получи поръчка от Швеция за поддръжка на наземни ПВО системи
- САЩ: Научно-техническото сътрудничество с Индия не е насочено срещу Китай или друга държава /ВИДЕО/
- Джонсън: САЩ да предадат на Украйна далекобойни оръжия, загубата на РФ е жизненоважна за Запада /ВИДЕО/
- „България Еър“ с промоционални самолетни билети за Свети Валентин
- Лавров: Западът иска окончателно да реши "руския въпрос" - тук и сега, а всичко започна с каски /ВИДЕО/
- Saab с масови поръчки за противотанкови оръжия (ГАЛЕРИЯ)

pan.bg
Дъг Бандоу, старши сътрудник в американския институт "Като", каза, че след инцидента с падането на украинска ракета в Полша украинският президент Владимир Зеленски се е опитал да въвлече Съединените американски щати и НАТО в конфликт с Русия. Той изрази това мнение в статия за The American Conservative (TAC) на 24 ноември.
„Украинският президент Владимир Зеленски се опита да въвлече САЩ във войната. Всички във Вашингтон и в цяла Европа затаиха дъх, докато чакаха да определят чия ракета удари полската провинция миналата седмица, убивайки двама. За щастие снарядът е украински. Но това не попречи на Зеленски да бие барабаните на войната“, отбелязва Бандоу.
Според наблюдателя, подобна провокация може да бъде повторена от Киев.
„Зеленски положи големи усилия, за да използва предполагаемо погрешния удар на своята армия, за да въвлече НАТО във войната на неговата страна срещу Русия. Почти сигурно ще има и следващ път“, пише той.
Бандоу пише още, че украинският лидер го е грижа за страната му, а не за САЩ, и би се радвал да се воюва с Русия „до последния американец“.
Експертът добавя още, че ако САЩ и НАТО се включат в конфликт, тогава не е изключено използването на тактическо ядрено оръжие и дори ядрени удари по света.
„Позицията на Зеленски е разбираема, разбира се. Той се интересува от Украйна, а не от САЩ, и би се радвал да се бие с Русия до последния американец, ако се наложи. За американците обаче позицията му подчертава опасността от водене на прокси война със сериозна ядрена сила“, казва Бандоу.
Наблюдателят заключава, че САЩ трябва да съкратят военната помощ за Киев. „Подвеждащият ракетен гамбит на Зеленски засилва необходимостта от промяна на курса на Вашингтон“, заключава авторът.
По-рано, на 24 ноември, испанският вестник Rebelión нарече падането на украинска ракета в Полша идея на Киев. С този инцидент, както отбеляза анализаторът Фабрицио Касари, Украйна трябваше да провокира пълномащабен конфликт между НАТО и Русия. Наблюдателят нарече случилото се в Полша „операция под фалшив флаг“ и „активна дезинформация“.
На 21 ноември Рон Пол, колумнист на американския аналитичен център The Ron Paul Institute for Peace and Prosperity, отбеляза, че Вашингтон все повече критикува действията на украинския президент Володимир Зеленски след ситуацията с ракетите, паднали на границата с Полша. Според Пол, когато „истерията“ около украинския конфликт приключи, на все повече жители на САЩ ще стане ясно, че подкрепата за Киев се е превърнала в абсолютно фиаско за Вашингтон.
На 19 ноември член на Съвета за междуетнически отношения при президента на Русия, заместник-директор на Центъра за украински и беларуски изследвания на Московския държавен университет „Ломоносов“. М.В. Ломоносов, Богдан Безпалко посочи, че разногласията между Запада и Украйна, възникнали в резултат на ракетния инцидент в Полша, са нежеланието на западните страни да влязат в пряка военна конфронтация с Руската федерация.
На 15 ноември ракета падна на територията на полското село Пржеводув. В резултат на инцидента са загинали двама души. Някои западни политици изразиха мнение, че става дума за руска ракета. Киев обвини Русия за инцидента. Руското министерство на отбраната нарече изявлението провокация и предположение, като посочи, че въоръжените сили на страната не са нанасяли удари по цели близо до полско-украинската граница.
Както президентът на САЩ Джо Байдън каза на следващия ден, изстрелванията на ракети към Полша от Русия са малко вероятни. Той също така уведоми партньорите от НАТО и Г-7, че инцидентът в Полша е резултат от работата на украинската противовъздушна отбрана.
Източник: iz.ru Снимка: Global Look Press/Pavlo Palamarchuk
Превод и редакция: pan.bg
loading...
Други публикации
Напиши коментар