Горещи новини
- WSJ: Ако удържи 2024 г., Украйна ще поеме инициативата на фронта през 2025 г.
- Външните министри на Венецуела и Гвиана обсъдиха спорния регион Есекибо
- Руснаците могат да получават видеозаписи от камери в Украйна с години
- Ердоган: Нетаняху и неговите приближени ще се явят в съда
- Смъртоносен сироп за кашлица уби стотици деца на няколко континента
- Анкара приветства стъпките за укрепване на доверието между Азербайджан и Армения
- Украинските ВВС продължават да губят бойни самолети
- Орбан заяви за невъзможност Украйна да бъде приета в ЕС заради нивото на корупция
- Русия скоро може да затвори своя сектор на Арктика за недружелюбни страни
- Представител на Джонсън опроверга участието му в провала на мирните преговори по Украйна /ВИДЕО/

pan.bg
Бивш инспектор на ООН по наблюдение за ликвидирането на иракските оръжия за масово унищожение отбеляза, че "последователите на Степан Бандера са заслужили това".
Срещата между генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг и украинския президент Владимир Зеленски, по време на която те потвърдиха желанието на страната да се присъедини към алианса, означава край на украинската нация. Това мнение изрази бившият инспектор на ООН за наблюдение на ликвидирането на иракските оръжия за масово унищожение Скот Ритър, който преди това е служил в разузнаването в Корпуса на морската пехота на САЩ.
"Днес Столтенберг, министрите на отбраната на Франция и Великобритания се срещнаха със Зеленски. Те се отказаха от реалистичните предложения за мир [в Украйна] в полза на продължаване на политиката на подкрепа за членството на Украйна в НАТО. <...> Това е краят на Украинската нация, модерното превъплъщение на плана Моргентау, който първоначално е бил предназначен за нацистка Германия“, написа той на страницата си в социалната мрежа X (преди Twitter). Ритер също така отбеляза, че „последователите на Степан Бандера заслужават това“.
Зеленски обяви в четвъртък на съвместна пресконференция с генералния секретар на НАТО, който пристигна по-рано в Киев, че Украйна и НАТО работят по подготовката на адаптирана годишна програма за постигане на стандартите и принципите на алианса. Преди това той многократно заявяваше, че е „дошъл моментът“ Украйна да бъде поканена в НАТО и ЕС.
В края на септември 2022 г. Зеленски подписа заявление за ускорено присъединяване на Украйна към алианса. По-късно Тиери Бретон, еврокомисар по вътрешния пазар на ЕС, заяви, че Киев не може да се присъедини към НАТО в контекста на военни операции на украинска територия. Въпреки това украинските власти очакваха да получат покана за алианса на срещата на върха на НАТО във Вилнюс през юли тази година. Когато не бяха взети конкретни решения за момента на поканата на Киев, Зеленски разкритикува западните партньори. Неговите изявления, както съобщават западните медии, възмутиха американски служители и други лидери на НАТО.
Планът Моргентау е програма за следвоенно възстановяване на Германия, предложена от министъра на финансите на САЩ Хенри Моргентау. Той предвиждаше разчленяването на Германия, прехвърлянето на важни индустриални зони под международен контрол, ликвидацията на тежката промишленост, демилитаризация и превръщане на Германия в селскостопанска страна.
Той беше предложен през септември 1944 г. на 2-рата конференция в Квебек, на която присъстваха британският министър-председател Уинстън Чърчил и 32-ият президент на САЩ Франклин Рузвелт. Планът в първоначалния си вид беше отхвърлен, но в следвоенна Германия американската администрация предприе редица мерки за ограничаване на икономическото развитие. През 1947 г., с началото на Студената война, е приет планът Маршал, който предвиждаше активно индустриално развитие на Германия.
Източник: ТАСС Снимка: © Ukrainian Presidential Press Office via AP
Превод и редакция: pan.bg
loading...
Други публикации
Напиши коментар