Около една трета от руския ядрен арсенал е в обсега на украинските дронове и ракети

Pan.bg 06 ное 2024 | 08:33 views (318) commentaries(0)
img
пан.бг








Около една трета от руския ядрен арсенал е в обсега на украинските дронове и ракети - СМИ
Ирина Балачук — вторник, 5 ноември 2024 г., 21:03 ч.

Украински дрон. Илюстративна снимка от Фейсбук на Генералния щаб на въоръжените сили на Украйна

Около 30% от руския ядрен арсенал, който включва приблизително 5580 бойни глави, е в обсега на украинските дронове и ракети, пише американското списание за международни отношения и външна политика на САЩ Foreign Affairs.

Източник: Статия за външните работи, озаглавена „Как една война в Украйна може случайно да стане ядрена“

Списание Verbatim: „Тъй като украинските дронове вече са достигнали Москва, ясно е, че най-малко 14 руски ядрени хранилища вече са в обсега на украинските дронове. Най-малко 2 от тези съоръжения са на по-малко от 100 мили от украинската граница, в обсега от по-мощните ракети, които Украйна вече притежава, и още 5 обекта са разположени на по-малко от 200 мили от границата - приблизително в обхвата на модерните ракети, предоставени от Запада, които Украйна моли да им бъде разрешено да използват срещу конвенционални цели в Русия."

Подробности: Авторът на статията подчертава, че няма признаци, че украинските сили умишлено са насочени към места за съхранение на ядрени бойни глави. В същото време той подчертава, че отговорността за преместването на нейните ядрени бойни глави от опасността е на руското правителство.

„Русия знае, че нейните бойни глави не трябва да бъдат разположени в близост до военни операции: След като Украйна започна първите си ракетни и безпилотни атаки срещу Белгород през пролетта на 2023 г., Русия бързо обяви, че нейното хранилище в Белгород вече не съдържа ядрени бойни глави – като призна, че бойните глави трябва да не се съхранява в близост до активни бойни действия, но трябва да се отбележи, че Русия не е направила никакви изявления относно състоянието на бойните глави, които съхранява в другите си хранилища“, се казва в статията.

Авторът смята, че може да има няколко обяснения за това:


Руският президент Владимир Путин може да смята преместването на руски ядрени бойни глави за признак на слабост;
руското ръководство може да не осъзнава опасността, която представляват тези бойни глави;
Руската армия може да се страхува, че Западът ще изтълкува погрешно движението на бойните глави като подготовка за ядрена атака, водеща до превантивен удар от НАТО.

„Възможността украински дрон или ракета да удари бойна глава и да предизвика експлозия, която разпространява делящ се материал, вече е голям риск. Но не е единственият. Още по-опасна е възможността украински ракетен удар или превземане на територия да може ще доведе до оперативен хаос в хранилището, което ще позволи на нападателите да се сдобият с ядрени бойни глави или неволно да тласне Русия към ядрена ескалация“, се казва в статията.

Авторът на статията подчертава, че Русия „наруши свещения принцип на ядрената сигурност, като нанесе атаки срещу Украйна от военни бази, в които се съхраняват ядрени бойни глави, което прави тези бази легитимна цел за контраатаки“.

Той напомни, че от март 2022 г. Русия използва авиобазата Енгелс-2 за нанасяне на ракетни атаки на Украйна с „Кинжал“. Тези ракети имат двойно предназначение, тоест могат да носят ядрени бойни глави. Авторът смята, че вероятно "десетки ядрени бойни глави се съхраняват на по-малко от четири мили от основните летища на базата Енгелс 2".

Освен това се смята, че Русия съхранява десетки ядрени бойни глави за самолети с малък обсег на действие във въздушните бази Йейск и Морозовск.

Както знаете, всички тези летища бяха многократно атакувани от Украйна.

Изданието подчертава, че ударът по хранилището сам по себе си няма да доведе до ядрен взрив на бойни глави.

Заплахата съществува, когато бойната глава не е в бункер – например, когато се премества за поддръжка в складово съоръжение или на железопътен пункт за претоварване.

„Но може би най-голямата опасност, която сега представляват запасите от ядрени оръжия на Русия, е тази, която първоначално беше предвидена след края на Студената война: опасността бойните глави да бъдат завзети от малка група бойци. Русия все още е изправена пред вътрешни заплахи, включително терористи , сепаратистите и хилядите бивши бойци на „Вагнер“, които сега са разпръснати из Русия и Беларус, значително увеличиха опасността от тези дългогодишни заплахи“, се подчертава в статията.


източник

Українська правда

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка