Washington Post: САЩ помогнаха на съюзническите сили в Сирия да заемат важна позиция

Pan.bg 10 дек 2024 | 08:23 views (372) commentaries(0)
img
pan.bg

Американската армия в Сирия помогна на своите съюзнически сили да окупират стратегически важна територия. Това съобщи Washington Post, позовавайки се на източник. https://www.washingtonpost.com/national-security/2024/12/09/us-syria-biden-hts-middle-east/

Според изданието, Въоръжените сили на САЩ, наброяващи 800 военнослужещи, разположени на различни места в Източна Сирия, са координирали действията на съюзническото формирование.

На 28 ноември беше съобщено, че въоръжени сирийски опозиционни групи са започнали голяма офанзива срещу правителствените сили в западните райони на провинция Алепо. След като превзеха град Алепо, те окупираха Хомс, Хама и се приближиха до Дамаск, столицата на Сирия. Освен това, кюрдските Сирийски демократични сили поеха контрола над град Дейр ез Зор.

През нощта на 8 декември опозицията превзе Дамаск. Както съобщи Reuters, командването на сирийската армия обяви, че управлението на президента Башар Асад „е приключило“.

Руското външно министерство съобщи, че Асад е решил да напусне поста държавен глава и е напуснал Сирия, „давайки указания за мирно предаване на властта“. По-късно източник на ТАСС в Кремъл съобщи, че Асад е пристигнал в Москва с членове на семейството си, Русия им е предоставила убежище „по хуманитарни причини“.

По-рано Пентагонът се отрече от идеята за разширяване на военното присъствие на САЩ в Сирия.

Източник: gazeta.ru Снимка: Hussein Malla/AP

Превод и редакция: pan.bg

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка