Горещи новини
- Руският дрон-прехващач "Сокол" с елементи на ИИ влезе в етап на предсерийно производство
- Личен състав и военна техника ще бъдат транспортирани през България за участие в най-мащабното за 2025 г. учение на НАТО Steadfast Dart 25
- Rolls-Royce сключи солидна сделка за $11 млрд за поддръжка на подводния флот на Обединеното кралство
- Повече от сто украински дрона бяха свалени над руските региони
- Предлагат финландската БМП Patria 6×6 на британската армия
- Естония получи пускови установки M142 HIMARS
- Анализ на състоянието и подготовката във ВВС през изминалата 2024 г. (ГОЛЯМА ЗАСЕДАТЕЛНА АЛЕРИЯ)
- Украйна обяви за "удари по стратегически цели на Руската федерация"
- Шойгу обяви за нарастващ риск от сблъсък между ядрените сили
- Канцлерът на Германия се ангажира със засилване на диалога и сътрудничеството между ЕС и Турция
pan.bg
Бившият съветник по националната сигурност на САЩ Джон Болтън каза, че отказът на Доналд Тръмп да изключи използването на военна сила срещу Гренландия играе в ръцете на руския лидер Владимир Путин и китайския президент Си Дзинпин. Думите му са цитирани от CNN. https://edition.cnn.com/
Болтън каза, че е загрижен, че изявленията на Тръмп могат да "имат допълнителни последствия", като се има предвид, че той отказа да изключи използването на военна сила срещу острова.
Според него, Си Дзинпин се придържа към същата позиция по отношение на Тайван. На този фон лидерът на КНР може да последва примера на избрания президент на САЩ в използването на военна сила. Освен това, смята експертът, Владимир Путин също може да се позовава на реториката на Тръмп, когато говори за събитията в Украйна.
„Или Владимир Путин може да каже: „Вижте, разбира се, че разбирам това. Украйна е критична за нашата национална сигурност. Използваме сила. И знаете, честно казано, ако Съединените щати нахлуят в Гренландия - където, между другото, днес са разположени американски войски - аз, Владимир Путин, не бих се противопоставил на това", каза той.
На 7 януари избраният американски лидер Доналд Тръмп заяви, че Гренландия трябва да стане част от Съединените щати, защото е стратегически важна за националната сигурност и защитата на „свободния свят“, включително от Китай и Русия.
Коментирайки думите на американския лидер, ръководителят на датското правителство Мете Фредериксен каза, че Гренландия не подлежи на продажба, този остров принадлежи на гренландците, които ще решат бъдещето му.
По-рано в Конгреса на САЩ бяха обезпокоени от „манията“ на Тръмп по Гренландия.
Източник: gazeta.ru Снимка: Christian Hartmann/Reuters
Превод и редакция: pan.bg
Други публикации
Напиши коментар