Горещи новини
- БТА: Комисията по отбрана подкрепи на второ четене придобиването на оборудване за комуникационна сигурност за новостроящите се кораби за ВМС
- „МТГ Делфин“ АД отваря вратите си за студенти и преподаватели от ТУ-Варна
- Хирурзи от Хърватия учат „златния стандарт“ във ВМА
- Заместник-министър Мария Ангелиева прие копия на акредитивните писма на посланика на Кралство Норвегия Н. Пр. г-жа Хилде Свартдал Лунде
- Armymedia.bg: Европейската отбрана и сигурност: Нови предизвикателства и перспективи за България
- Armymedia.bg: Водолазeн сбор във водите на Дунав тренират и новоназначени военнослужещи
- Вторият отбор на СОБТ е победителят в благотворителния турнир по стрелба
- Държавният глава: България и Северна Македония са в траур за загиналите младежи при пожара в Кочани и споделят обща надежда за бързо възстановяване на пострадалите
- Среща на управленско ниво се състоя между службите за борба с организираната престъпност на България и Норвегия
- Министър Дилов: В рамките на европейските инициативи българската отбранителна индустрия има възможност да заеме стратегическо място

pan.bg
„Склонността за риск на Русия по отношение на НАТО може да се увеличи, ако относителният баланс на силите се промени в полза на Русия“, се казва в доклада на датското разузнаване.
В момента няма заплаха от руска атака срещу Дания. Въпреки това, вероятността от възникване на такава заплаха ще се увеличи през следващите години. Тези заключения се съдържат в доклада „Прогноза 2024“ , публикуван от разузнавателната служба на скандинавското кралство на 9 февруари. Международните медии, включително онлайн изданието Politico, обърнаха внимание на този документ във вторник, 11 февруари. https://www.fe-ddis.dk/globalassets/fe/dokumenter/2025/trusselsvurderinger/-20250209_opdateret_vurdering_af_truslen_fra_rusland_mod--.pdf
От 2022 г., на фона на военните действия в Украйна, Русия провежда мащабна реконструкция и реформа на Въоръжените сили на страната, твърдят авторите на доклада. В същото време през 2024 г. тези усилия промениха характера си: „от реконструкция към интензивно натрупване на военен потенциал с цел придобиване на способност да се бори на равни начала със силите на НАТО“.
Финансовата и материална подкрепа от Китай, както и подкрепата от Северна Корея и Иран с войски и оръжейни системи, все повече помагат на Русия да освободи ресурси, смята датското разузнаване.
Това не означава, че решението Русия да води война срещу НАТО е взето, се подчертава в доклада. Русия обаче се въоръжава и изгражда потенциала си „да има способността да вземе такова решение“.
„В момента Русия желае да продължи да избягва действия, които биха задействали член 5 от Договора за НАТО. Въпреки това, апетитът на Русия към склонност спрямо НАТО може да се увеличи, ако относителният баланс на силите се измести в полза на Русия“, се казва в доклада. Подобна промяна в баланса на силите, според авторите на доклада, ще настъпи, ако Русия увеличи военния си потенциал, а Западът не го направи.
Вероятността от нова регионална война
Според датското разузнаване Русия би била по-склонна да използва военна сила в регионална война срещу една или повече европейски държави-членки на НАТО, ако Москва възприемаше НАТО като военно отслабена или политически разделена. Това ще бъде особено уместно, ако Москва смята, че Съединените щати няма да могат или не желаят да подкрепят европейските страни от НАТО във война с нея, се казва в доклада.
Реалната военна заплаха от страна на Русия също зависи от развитието на войната в Украйна, смята датското разузнаване: „Малко вероятно е Русия да може да води война в Украйна и едновременно с една или повече страни от НАТО“.
Въпреки това, след края на войната в Украйна, според авторите на доклада, в рамките на 6 месеца Москва "ще може да води локална война в страна, граничеща с Русия; след около 2 години тя ще представлява реална заплаха за една или повече страни от НАТО и по този начин ще бъде готова за регионална война срещу няколко държави в региона на Балтийско море; след около 5 години може да е готова за широкомащабна война на европейския континент без участието на Съединените щати".
Източник: DW Снимка: CHROMORANGE/picture alliance
Превод и редакция: pan.bg
Други публикации
Напиши коментар