ISW: Кремъл вероятно оказва натиск върху Централната банка на Русия поради свързаната с войната инфлация

Pan.bg 24 мар 2025 | 08:48 views (373) commentaries(0)
img
пан.бг








ISW: Кремъл вероятно оказва натиск върху Централната банка на Руската федерация поради свързаната с войната инфлация


Анализатори от Института за изследване на войната (ISW) предполагат, че Кремъл оказва натиск върху Руската централна банка поради високите лихви и за да прикрие инфлацията, причинена от руската война в Украйна.

Източник: ISW

Подробности: Докладът отбелязва, че има непотвърдени съобщения за напрежение между управителя на Руската централна банка Елвира Набиулина и Кремъл относно високите лихвени проценти и военновременната парична политика на Русия.

На 23 март руски вътрешен източник каза, че Сметната палата на Съвета на федерацията (най-висшият контролен и одитен орган на Руската федерация – бел. ред.) наскоро е инициирала одит на Централната банка на Русия, за да провери нейната парична политика от 2022 до 2024 г. и влиянието на лихвения процент върху инфлацията, бюджетните разходи и инвестициите.

Източникът твърди, че разследването „всъщност“ е атака срещу Набиулина. Източникът твърди, че група лобисти от голям руски бизнес се стремят към намаляване на лихвените проценти.

„ISW не е в състояние независимо да провери това твърдение за вътрешен източник и не наблюдава други потенциални одитни доклади“, се добавя в прегледа.
РЕКЛАМА:

Въпреки това анализаторите отбелязват, че руската инфлация се покачва поради пълномащабната инвазия на Русия в Украйна и Руската централна банка реши през декември 2024 г. да запази своя основен лихвен процент на 21 процента - най-високият руски лихвен процент от 2003 г. насам - като част от усилията за ограничаване на нарастващите темпове на инфлация.

Дословно от доклада: „Лихвеният процент на Централната банка на Русия остана сравнително консервативен до 2025 г., въпреки значителния и нарастващ инфлационен натиск.

През последните месеци Кремъл твърдеше, че процентът на инфлация е около 9-10 процента, но тези цифри вероятно са много по-ниски от действителния процент на инфлация, който вероятно е по-близо до 20-25 процента.

Сегашният лихвен процент на Русия вероятно ще трябва да бъде по-висок и Кремъл вероятно е оказвал натиск върху централната банка да запази лихвения процент на 21 процента, когато централната банка трябваше да го повиши, за да ограничи инфлацията.

Подробности: Анализатори предполагат, че руският владетел Владимир Путин също се е опитал да прехвърли вината за нарастващата инфлация на Централната банка, по-специално на Набиулина.

Дословно от доклада: „Одитът на централната банка може да е част от продължаващите усилия на Кремъл да упражни политически натиск върху банката, за да предотврати по-нататъшни повишения на лихвените проценти над сегашните 21 процента, да управлява очакванията и разочарованията на руския бизнес и да допринесе за разказа на Кремъл за икономическата стабилност на Русия.

Постоянното манипулиране на решенията на централната банка от страна на Кремъл вероятно ще затрудни руското правителство да следва стабилна парична политика по време на война.

Основни констатации на ISW за 23 март:

Официални представители на САЩ и Украйна се срещнаха в Рияд, Саудитска Арабия, вечерта на 23 март, за да обсъдят аспекти на временен мораториум върху удари с голям обсег и възможно временно прекратяване на огъня в Черно море.
Има непотвърдени съобщения за напрежение между ръководителя на Руската централна банка Елвира Набиулина и Кремъл относно високите лихвени проценти на Русия и военновременната парична политика.
Украинските войски настъпиха близо до Боровая, а руските - близо до Торецк и Покровск.



източник

Українська правда

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка