Учени отчетоха намаляване популацията на насекомите, защо изчезването на пчелите заплашва с катастрофа /ВИДЕО/

Pan.bg 13 апр 2025 | 21:01 views (438) commentaries(0)
img
pan.bg

Дори и най-малката промяна има последствия. Изчезването дори на един вид насекомо няма да остане незабелязано от околната среда. Особено такъв важен като пчелата.

Светът ще се промени до неузнаваемост. Защо изчезването на пчелите би довело до планетарна катастрофа? Програмата "Мистериите на човечеството" с Олег Шишкин по REN TV разказва за това.

Пчелите са първите кандидати за изчезнали насекоми

Шофьорите знаят много добре, че след бързо шофиране по крайградските магистрали предното стъкло определено ще трябва да се измие от насекоми. Но през последните години нещо странно се случва по целия свят. Това явление дори е получило име - "феноменът на предното стъкло". Шофьорите в различни части на света забелязват, че има все по-малко полепнали насекоми.

„Разбира се, от една страна е добре, защото предното ни стъкло не се замърсява, добре виждаме пътя. Но има и лошо последствие - наблюдава се намаляване на популацията на насекомите“, каза екологът, служител на Института по екология РУДН Владислав Фадеев.

Пеперудите, молците, осите и водните кончета измират. Общата им популация, според учените, намалява с 2,5% годишно. Но най-тъжната статистика е за пчелите.

Ако не можем да спрем бързото им изчезване в близко бъдеще, тогава само след 10 години тези събирачи на нектар просто ще изчезнат.

„Много хора не осъзнават колко важни са пчелите за екосистемата на планетата като цяло и за хората в частност. Без тях човечеството би се сблъскало с много сериозни проблеми“, предупреди докторантът по екологични науки Джени Дюрант.

Американски пчелари дават пчелите си под наем за опрашване

В Съединените щати изчезването на насекомите, произвеждащи мед, вече е достигнало такива размери, че фермерите в няколко щата са принудени да наемат пчели. В крайна сметка няма кой да опрашва обширните земеделски земи. Това създава сериозни проблеми за индустрията. Въпреки че имаше и предприемчиви хора, които вече успяха да направят добри пари от това.

„Всяка година превозвам стотици хиляди пчели от Орегон в Калифорния по време на сезона на цъфтеж на бадеми, за да опрашвам дърветата. Но не знам колко дълго още мога да давам пчелите си под наем. Колониите се свиват бързо“, каза пчеларят Джордж Хансен.

Глобалното затопляне и пестицидите застрашават изчезването на медоносните насекоми

През последните години повишаването на средната температура на планетата стана очевидно дори за скептиците. През 2025 г. климатолозите обещават нови опасни рекорди.

- Пчелите не са адаптирани към необичайно високи температури и суша.

- Освен това горещото време често засилва въздействието на химикалите, които фермерите използват за борба с вредителите. А пестицидите са вредни и за пчелите.

"За съжаление не можем да отгледаме необходимото количество храна без да използваме минерални торове и пестициди, защото има много вредители в нивите и не е възможно да ги контролираме с биологични методи. Затова все още трябва да използваме различни пестициди. Някои от тези пестициди са много опасни, защото ако се опитате да се отървете от насекоми вредители, тогава във всеки случай пчелите и други полезни насекоми, които опрашват тези растения също могат да бъдат изложени на риск“, обясни Алексей Филин, доктор по биология и научен сътрудник в Ботаническата градина на Московския държавен университет „Аптекарска градина“.

Азиатски акар тероризира пчеларите

Малък вредител с размер малко над милиметър, роден в Азия. През 60-те години на миналия век прониква в Америка и Европа и започва да напада беззащитните медоносни пчели.

Вароатозните акари са много коварни – те проникват в пчелните пити, закрепват се за ларвите и бавно извличат протеините от тях. В резултат на това заразеното насекомо всъщност расте инвалидизирано със слабо развити крила, антени и крака.

Вароатозните акари нападат и руските пчели. Например в района на Красноярск хиляди насекоми, произвеждащи мед, умират всяка година заради тези паразити. Пчеларите редовно третират кошерите, включително с мравчена киселина. Той е безвреден за пчелите, но изпаренията на това вещество убиват акарите. Въпреки това не е възможно да се унищожат паразитите веднъж завинаги.

"Това е такова бедствие, че няма спасение. Не знаем какво да го правим. Тровят го с какво ли не, но не могат да направят нищо. Продължава да се размножава и сякаш се адаптира към тези отрови. Можем само да го удържим. Не можем да го победим на 100% ", сподели пчеларят Вячеслав Матвеюк.

И така, какво ще стане, ако раираните работници изчезнат?

И така, какво се случва, ако всички пчели и други насекоми, които опрашват растенията, умрат?

Учените казват, че в света ще настъпят катастрофални промени.

Животните, птиците и, разбира се, хората ще страдат. Ще загубим много храна, тъй като пчелите опрашват повече от 70% от всички земеделски култури на планетата.

„На първо място това са рапицата и слънчогледът – едни от най-важните култури за нас. След това всички комбинирани култури – марули, зеле. След това всички овощни култури. Тоест, ако искате да ядете ябълки, за ябълки ви трябват пчели“, уточни биологът Алексей Филин.

- Зеленчуците, ядките, горските плодове и кафето може да се превърнат в недостъпен лукс за мнозина до 2035 г.

- Следващите на удар ще бъдат млечните продукти. За да произвеждат качествено мляко, кравите се нуждаят от треви, опрашвани от пчели.

С какво учените се опитват да заменят пчелите

Израел създава пчели-роботи

Учени от Израел твърдят, че са намерили начин да решат този проблем. Експертите планират да използват роботизирани пчели.

Вярно е, че картината, която може би сте си представяли, вероятно е далеч от реалността. Израелският робот прилича повече на количка с механични "ръце". С тяхна помощ устройството разклаща растението, така че прашецът да се придвижи от тичинките към плодниците.

Японски изобретатели използват пистолет за балончета за опрашване на растения

Японски учени предложиха да се използва специален разтвор. Той се поставя в пистолет за мехурчета. Технологията вече е тествана. Сапунени топчета, съдържащи цветен прашец, кацнаха върху плодниците на крушовите дървета, което доведе до образуването на плодове.

Засега обаче най-ефективният, макар и изключително трудоемък начин за опрашване на растения без пчели е да вършат работата си ръчно, с помощта на четки.



Източник: ren.tv Снимка: © www.globallookpress.com/Robin Loznak/Keystone Press Agency

Превод и редакция: pan.bg

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка