ООН: През следващите 5 години Земята ще преживее рекордни температури

Pan.bg 29 май 2026 | 10:17 views (294) commentaries(0)
img
pan.bg

Според доклад на Световната метеорологична организация, между 2026 и 2030 г. средната температура на Земята може да достигне рекордни нива. Синоптиците прогнозират, че 2027 г. ще бъде най-горещата година в историята.

Средната годишна температура през периода 2026-2030 г. може да надвиши средната за периода 1850-1900 г. с 1,3-1,9°C, според доклад на Световната метеорологична организация (СМО) към Организацията на обединените нации (ООН), публикуван в четвъртък, 28 май.

Световната метеорологична организация (СМО) оценява вероятността средната температура на Земята да се повиши с поне 1,5°C, в сравнение с нивата от прединдустриалния период, СМО го оцени на 75%.. Този праг е договореният дългосрочен лимит за глобално затопляне, определен от Парижкото споразумение за климата от 2015 г.

Температурните рекорди на 2024 г. вероятно ще бъдат счупени

Според доклада на СМО има 86% вероятност една от годините между 2026 и 2030 г. да бъде най-топлата в историята, надминавайки рекорда от 2024 г. Метеоролозите прогнозират, че 2027 г. може да се превърне в новия рекордьор поради ефекта Ел Ниньо.

Ел Ниньо е климатичен феномен, характеризиращ се с по-топли температури на морската повърхност в екваториалната част на Тихия океан, причинявайки значителни промени в метеорологичните модели по целия свят.

Очаква се арктическите температури през следващите пет зими да бъдат с 2,8°C над средните за периода 1991-2020 г. Според метеоролозите, Северна Европа може да преживее много влажни зими през следващите пет години – ключов климатичен риск за региона, увеличавайки вероятността от наводнения.

Източник: DW Снимка: Florian Wiegand/Eibner-Pressefoto/IMAGO

Превод и редакция: pan.bg / Л. Вълев

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка